اصول نورپردازی باغ و باغچه چگونه است؟

نورپردازی باغ و باغچه

وقتی صحبت از نورپردازی باغ می‌شود، یک اصل کلی وجود دارد که می‌گوید: «هرچه کمتر، بهتر!»

دلیل این موضوع هم این است که چشمان شما برای دیدن نور، سایه و الگوها در فضای بیرون، نسبت به داخل خانه به نور کمتری نیاز دارند. نورپردازی حیاط دارای قاعده و اصول خاصی است، که با رعایت این اصول میتوانید فضایی گرم و دل نشین داشته باشد. هر زمان که موضوع نورپردازی باغ یا ویلا باغچه مطرح میشود، همه فقط به جنبه زیبایی آن توجه میکنند؛ در حالی که روشنایی حیاط و نورپردازی باغچه باعث بالا رفتن امنیت ویلا شما میشود.

تصور کنید که چگونه و چه زمانی می‌خواهید از فضاهای بیرونی خانه استفاده کنید و نورپردازی محوطه را متناسب با این نیازها در نظر بگیرید. پس اگر قصد نورپردازی دیوار حیاط خود را دارید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. در این مطلب به اصول نورپردازی باغ و باغچه میپردازیم تا شما بتوانید یک منظره ایده‌آل برای خانه خود رقم بزنید.

.

نورپردازی باغ

.

بررسی نکات نورپردازی باغ و باغچه

نحوه دیده شدن نور در طول روز و شب با یکدیگر متفاوت است، این تمایز بهویژه در مورد مسیرهای روشنایی و سایر فضاهای بیرونی هم دیده می‌شود. با این حال، اصول و نکات خاصی در مورد نورپردازی باغچه وجود دارد که باید رعایت شوند. در مورد نورپردازی باغچه هم شدت یا کمیت نور ساطع شده از چراغ مهم است. زیرا با ایجاد محیطی روشن با نور مناسب میتواند رضایت بصری کاربران از فضا را جلب کند.

ویژگیهایی مانند رنگ نور، یکنواختی نور و عدم تابش خیرهکننده هم از دیگر نکات نورپردازی به شمار میروند. اگر قصد دارید باغچه خود را نورپردازی کنید باید با لایههای نورپردازی به خوبی آشنا باشید. زیرا هر لایه از نور، وظیفه خاصی را برای روشن کردن فضای مشخص دارند. لایههای اصلی نورپردازی به سه دسته زیر تقسیم میشوند که عبارتند از:

· نورپردازی وظیفه‌ای: برای یک هدف خاص مانند نورپردازی یک مسیر استفاده می‌شود.

· نورپردازی کلی: این نور کل اتاق یا فضای اطراف باغ را روشن میکند.

·  نورپردازی تأکیدی: توجه خاصی به یک شیء یا منطقه دارد که معمولاً این کار با نورافکن انجام می‌شود.

.

نورپردازی باغچه و محوطه باغ

.

انواع لامپهای مخصوص نورپردازی دیوار باغ و باغچه

برای نورپردازی باغ، انواع مختلفی از لامپها مناسب هستند. از این لامپها میتوانید در نورپردازی حیاط باغ خود هم استفاده کنید تا فضا روشنتر به نظر بیاید. در ادامه به برخی از لامپها که مناسب نورپردازی باغ هستند اشاره می‌کنیم:

    لامپ‌های رشته‌ای: این لامپها نور دلپذیری از خود ساطع می‌کنند و در واقع عمرشان کوتاه‌تر است و نیاز به برق بیشتری دارند.

   لامپ‌های هالوژن: لامپهای هالوژن بسیار کارآمدتر از لامپ‌های رشته‌ای هستند. عمر طولانی و مصرف برق کمتر باعث شده مصرف کنندگان برای باغچه خود از این لامپها استفاده کنند.

    لامپ‌های فلورسنت: در طیف رنگی زیبا در بازار موجود هستند، عمر طولانی‌تری دارند و انرژی کمتری مصرف می‌کنند.

  لامپهای LED: این لامپها برای نورپردازی باغ بسیار مناسب هستند، زیرا هزینه‌های لامپ با عمر فوق‌العاده طولانی و مصرف انرژی بسیار کم، توازن ایجاد می‌کند.

.

چراغ چمنی نورپردازی باغچه

.

ایدههای نورپردازی محوطه باغ و باغچه

اگر میخواهید برای نورپردازی باغ یا ویلای خود اقدام کنید و ایدهای در ذهن دارید، ابتدا باید هدف خود از نورپردازی باغچه را مشخص کنید. اگر چه نورپردازی فضاهای باز آسان است، ولی بهترین کار این است که در زمان طراحی، تمامی اصول و مراحل نورپردازی باغ را مدنظر داشته باشید. این ایدهها را میتوانید در هر نقطهای از باغ انجام دهید. ولی در برخی از نقاط استفاده از این چراغ‌ها یک ضرورت است.

محوطههایی از باغ که باید نورپردازی داشته باشند، عبارتند از:

✔ نورپردازی مسیرها

نورپردازی مسیرها جزء رایجترین نوع از نورپردازی محوطه حیاط یا باغ است. برای نورپردازی مسیرهای طولانی میتوانید از چراغ‌های توکار یا Downlight استفاده کنید که تمامی مناطق به یک میزان روشن شود.

✔ نورپردازی دیوار حیاط و ورودی‌ها

نورپردازی دیوار و ورودیهای باغ بسیار مهم است، زیرا یک مسیر روشن میتواند زیبایی حیاط و ورودی ویلای شما را چندین برابر کند. نصب چراغ برای نورپردازی باغچهها در هر دو طرف مسیر و در ارتفاع پایین، تأثیر به سزایی بر روی سنگ فرشها میگذارد.

✔ نورپردازی ورودی گاراژ

برای نورپردازی ورودی گاراژ میتوانید از چراغهای سقفی با ولتاژ پایین استفاده کنید که علاوه بر نصب آسان، انرژی کمتری نسبت به سایر سیستم‌ها مصرف می‌کند.

✔ نورپردازی راه پله های محوطه باغچه

برای ایمنی و جلوگیری از افتادن، میتوانید با کار گذاشتن چراغ‌های در مجاورت دیوار راه‌ پلهها نورپردازی این نقطه را انجام دهید. استفاده از چراغهای LED در زیر هر پله باعث تاباندن نور روی هر کدام از پلهها میشود.

.

نورپردازی حیاط باغچه

.

✔ نورپردازی پاسیو یا ایوان

از این نورپردازی می‌توان برای روشن کردن مناطق خاص مانند ایوان یا پاسیو، آشپزخانه، بالکن، نرده‌ها و قسمت‌های نشیمن استفاده کرد.

✔ نورپردازی سقف آلاچیق و سایبانی

برای رعایت اصول نورپردازی باغ حتماً به تأمین روشنایی آلاچیق و سایبانها دقت کنید. بهترین روش نورپردازی در آلاچیق و سایبان نورپردازی از بالا است. چنانچه نورپردازی از کنارهها و کف اجرا شود باعث آزار چشم افراد میشود.

✔ نورپردازی ویژگی‌های باغ و باغچه

ترکیب هوشمندانه از نورپردازی ویژگیهای باغ و حیاط به شما این امکان را میدهد که طراحی منحصر به فرد باغ خود را در معرض دید مهمانها قرار دهید. برای مثال، به پرتو وسیع نوری که از فاصله چند فوت دیواری را هدف قرار می‌دهد و آن را روشن می‌کند، وال واشر (Wall Washer) گفته می‌شود. تکنیک دیگر برای نورپردازی دیوارها،Wall Grazing است که نقاط برجسته و سایه‌های جالبی ایجاد می‌کند.

هر دو مدل نورپردازی می‌توانند باعث برجسته شدن و تأکید بر گیاهان اطراف دیوار شوند. طیف وسیعی از وسایل نورپردازی باغ، از جمله لامپ‌های دیوارکوب، لامپ‌های قابل حمل، لوسترها و پنکه‌های سقفی، تقریباً برای هر نقطه از باغ در دسترس هستند.

.

نورپردازی باغ و آلاچیق

.

آلودگی نوری در فضای باز

نور زیاد می‌تواند باعث آلودگی نوری ناخواسته‌ای شود که به اتاق‌های داخلی هم می‌تابد. این آلودگی تابش خیره‌ کننده‌ای ایجاد می‌کند که موجب آزار افراد شده و انرژی و پول را هدر می‌دهد. برای جلوگیری از آلودگی نوری بیش از حد، این نکات نورپردازی باغچه را به یاد داشته باشید:

1. موقعیت قرارگیری چراغ ها

نشانه‌گیری و موقعیت چراغ‌ها را در شب تنظیم کنید و مرتباً موقعیت آن‌ها را مورد بررسی مجدد قرار دهید.

2. حباب‌های محافظ

از چراغ هایی استفاده کنید که دارای بازتابنده و محافظ هستند تا نور را در جایی که می‌خواهید، متمرکز کنید.

3. به حداقل رساندن وات

وات بالاتر بدون بهبود زیبایی یا افزایش ایمنی، نور شدیدتری ایجاد می‌کند. لامپ‌های کم‌ وات اغلب برای تامین روشنایی کافی هستند.

4. کنترل کردن نور

چراغ‌های منطقه ‌بندی شده جداگانه با تایمر، کنترل، دیمر یا حسگرهای حرکتی، چراغ‌ها را فقط در صورت نیاز روشن می‌کنند یا در صورت لزوم می‌توانند خاموش شوند.

.

نورپردازی حیاط

.

سخن پایانی

نورپردازی و روشنایی محوطه ویلا و باغ، یکی از مباحث مهم و جذاب در رشته دکوراسیون و معماری فضای سبز است. برای داشتن یک ویلای زیبا و بی‌‌نقص، باید اصول نورپردازی را در آن رعایت کنید. به همین دلیل در این راهنمای نورپردازی در باغ، سعی کردیم تمامی اصولی که باید هنگام نورپردازی باغ به آن‌ها توجه کنید را پوشش دهیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.