نورپردازی باغ و باغچه

اصول نورپردازی چراغ باغچه و نورپردازی حیاط


اصول نورپردازی باغ و باغچه چگونه است؟

وقتی صحبت از نورپردازی باغ می‌شود، یک اصل کلی وجود دارد که می‌گوید: «هرچه کمتر، بهتر!». دلیلش این است که چشمان شما برای دیدن نور، سایه و الگوها در فضای بیرون، نسبت به داخل خانه به نور کمتری نیاز دارند. برای برنامه‌ریزی نورپردازی منظره در فضای باز، سری به حیاط خانه‌تان بزنید. تصور کنید که چگونه و چه زمانی می‌خواهید از فضاهای بیرونی خانه استفاده کنید و نورپردازی منظره را متناسب با این نیازها در نظر بگیرید.

هنگامی که برای انتخاب وسایل و چیدمان آماده هستید، از نکاتی که در این راهنمای نورپردازی در باغ قصد داریم به آن‌ها بپردازیم، استفاده کنید تا یک منظره ایده‌آل برای خانه خود رقم بزنید.

بررسی نکات نورپردازی باغچه

نحوه دیده شدن نور در طول روز با نحوه دیده شدن آن در شب متفاوت است، این تمایز به ویژه در مورد مسیرهای روشنایی و سایر فضاهای بیرونی برجسته می‌شود. با این حال، اصول خاصی در مورد نورپردازی در داخل و خارج از خانه وجود دارند که باید رعایت شوند.

برای شروع، نور دارای شدت یا کمیت ساطع‌شده و رنگ است. رنگ یک لامپ خاص را می‌توان روی بسته‌بندی آن پیدا کرد. این رنگ به شکل عددی دیده می‌شود که از ۱۸۰۰ کلوین (رنگ بسیار قرمز) تا ۷۵۰۰ کلوین (رنگ سفید مایل به آبی) متغیر است.

به طور کلی نورپردازی در داخل یا خارج از منزل، بر اساس عملکرد به سه لایه تقسیم می‌شود:

 • نور کلی: به کل اتاق یا فضا روشنایی می‌دهد.
 • نورپردازی وظیفه‌ای: برای یک هدف خاص مانند نورپردازی یک مسیر استفاده می‌شود.
 • نورپردازی تأکیدی: توجه را به یک شیء یا منطقه جلب می‌کند. این کار معمولاً با نورافکن انجام می‌شود.
اصول نورپردازی چراغ باغچه

اصول نورپردازی چراغ باغچه

انواع نورپردازی باغ

برای نورپردازی باغ، انواع مختلفی از لامپ‌ها مناسب هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • لامپ‌های رشته‌ای نور دلپذیری از خود ساطع می‌کنند اما عمرشان کوتاه‌تر است و نیاز به برق بیشتری دارند.
 • لامپ‌های هالوژن نسخه‌های کارآمدتری از لامپ‌های رشته‌ای هستند که معمولاً عمر طولانی‌تر و مصرف انرژی کمتری دارند.
 • لامپ‌های فلورسنت در طیف رنگی دلپذیرتری در دسترس هستند، عمر طولانی‌تری دارند و انرژی کمتری مصرف می‌کنند.
 • در حالی که نورپردازی LED می‌تواند گران‌تر باشد، هزینه‌های لامپ (که کاهش یافته است) با عمر فوق‌العاده طولانی و مصرف انرژی بسیار کم، توازن ایجاد می‌کند.

ایده‌هایی برای نورپردازی باغ و باغچه

در حالی که چراغ‌های باغی یا باغچه‌ای را می‌توان تقریباً در هر مکانی قرار داد، در برخی نقاط استفاده از این چراغ‌ها یک ضرورت است. مناطقی از باغ که باید نورپردازی داشته باشند عبارتند از:

مسیرها

مسیری که نور خوب دارد، نه تنها دلپذیرتر است و مهمان‌نوازی را نشان می‌دهد، بلکه پیاده‌روی را ایمن‌تر می‌سازد. نور زیاد در طول مسیرها لازم نیست و چراغ توکار یا Downlight، می‌تواند از تابش خیره‌کننده جلوگیری کند. سنگفرش‌هایی که به صورت جداگانه روشن می‌شوند نیز می‌توانند برای نورپردازی مسیر استفاده شوند.

ورودی‌ها

چراغ‌ها را در هر طرف در یا بالای سردر درهای ورودی جلو، عقب و جانبی قرار دهید.

ورودی گاراژ

نورپردازی باغ با ولتاژ پایین، که معمولاً نصب آن آسان‌تر است و انرژی کمتری نسبت به سایر سیستم‌ها مصرف می‌کند، می‌تواند گزینه خوبی برای ورودی گاراژ باشد.

راه‌پله

برای ایمنی و جلوگیری از افتادن، راه‌پله باید روشن باشد. پیشانی و کف پله‌ها را می‌توان با استفاده از چراغ، روشن کرد.

پاسیو یا ایوان

از نورپردازی می‌توان برای روشن کردن مناطق خاص روی ایوان یا پاسیو، مانند آشپزخانه در فضای باز یا محل قرار دادن منقل و وسایل کباب، همچنین نرده‌ها و قسمت‌های نشیمن استفاده کرد.

آلاچیق یا پرگولا

نورپردازی راه خوبی برای برجسته کردن یک عنصر ساخته شده جالب، مانند آلاچیق یا پرگولا در حیاط خانه است.

ویژگی‌های معماری

از نورپردازی منظره در فضای باز می‌توان برای برجسته کردن یک دیوار استفاده کرد. برای مثال، به پرتو وسیع نوری که از فاصله چند فوتی دیواری را هدف قرار می‌دهد و آن را روشن می‌کند، وال واشر (Wall Washer) گفته می‌شود. یک تکنیک دیگر برای نورپردازی دیوارها،‌ Wall Grazing است که نقاط برجسته و سایه‌های جالبی ایجاد می‌کند. هر دو مدل نورپردازی می‌توانند باعث برجسته شدن و تأکید بر گیاهان اطراف دیوار شوند.

طیف وسیعی از وسایل نورپردازی باغ، از جمله لامپ‌های دیوارکوب، لامپ‌های قابل حمل، لوسترها و پنکه‌های سقفی، تقریباً برای هر نقطه از باغ در دسترس هستند. شما می‌توانید محصول مد نظر خود را در میان محصولات چراغ باغی روشنایی صنایع الین به راحتی بیابید؛ تنها کافیست وارد لینک درج شده شوید و انواع چراغ باغی را همراه با توضیحات مشاهده کنید.

استفاده از چراغ باغچه در فضای باغ

چراغ باغچه و باغی در چه مناطقی از باغ و محوطه قرار می گیرند؟

آلودگی نوری در فضای باز

نور زیاد می‌تواند آلودگی نوری ناخواسته‌ای ایجاد کند که به اتاق‌های داخلی می‌تابد، منظره ستارگان را از بین می‌برد، تابش خیره‌کننده‌ای ایجاد می‌کند که موجب آزار افراد می‌شود و انرژی و پول را هدر می‌دهد. برای جلوگیری از آلودگی نوری بیش از حد، این نکات نورپردازی باغچه را دنبال کنید:

 • نشانه‌گیری و موقعیت چراغ‌ها را در شب تنظیم کنید و مرتباً موقعیت آن‌ها را مورد بررسی مجدد قرار دهید.
 • حباب‌های محافظ؛ از وسایلی استفاده کنید که دارای بازتابنده و محافظ هستند تا نور را در جایی که می‌خواهید، متمرکز کنید.
 • وات را به حداقل برسانید؛ وات بالاتر بدون بهبود زیبایی یا افزایش ایمنی، نور شدیدتری ایجاد می‌کند. لامپ‌های کم‌وات اغلب برای تامین روشنایی کافی هستند.
 • نور را کنترل کنید؛ چراغ‌های منطقه‌بندی شده جداگانه با تایمر، کنترل، دیمر یا حسگرهای حرکتی، چراغ‌ها را فقط در صورت نیاز روشن می‌کنند یا در صورت لزوم می‌توانند خاموش شوند.

سخن پایانی

نورپردازی و روشنایی محوطه ویلا و باغ، یکی از مباحث مهم و جذاب در رشته دکوراسیون و معماری فضای سبز است. برای داشتن یک ویلای زیبا و بی‌‌نقص، باید اصول نورپردازی را در آن رعایت کنید. به همین دلیل در این راهنمای نورپردازی در باغ، سعی کردیم تمامی اصولی که باید هنگام نورپردازی باغ به آن‌ها توجه کنید را پوشش دهیم.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید