آلودگی نوری

آلودگی نوری


آلودگی نوری مبحثی ست که جامعه خیلی دیر به آن پرداخت . زمانی بشر به این اتفاق پی برد که دیگر اجرام آسمانی در شهرهای پرجمعیت قابل مشاهده نبودند.

الگوهای رشد گیاهان تغییر کرد و مهاجرت پرندگان از شهرها دچار تغییر شد.

همه ی اینها ذهن ها را به سمت تاثیر آلودگی نوری بر موجودات زنده معطوف کرد.

جالب است بدانیم نه تنها آلودگی نوری سبب دیده نشدن اجرام آسمانی زیبا و طبیعت بکر می شود بلکه می تواند مسیرهای مهاجرتی پرندگان و رشد گیاهان را تغییر دهد.

تاثیر آلودگی نوری بر اختلال استرس در انسان ها و کاهش کارایی هم ثابت شده است.

مشاوره فروش

09129511334

استعلام قیمت

09129511334

ثبت سفارش

09129511334

آیا می‌دانید آلودگی نوری چیست و چه تاثیری دارد؟

Light Pollution یا آلودگی نوری روشنایی بیش از حد یک محیط به خاطر وجود نورهای مصنوعی است.

به دلیل اینکه آلودگی نوری می‌تواند نور ستارگان و اجرام آسمانی را کم فروغ کند، مانند سایر آلودگی‌های دیگر برای محیط زیست مضر است.

با توجه به نیاز جوامع امروزی برای استفاده از نورهای مصنوعی، آشنایی با عوامل ایجاد آلودگی نوری و مضراتی که این نوع از آلودگی برای انسان و محیط زیست دارد، ضروری است.

به همین خاطر ما تصمیم داریم در این نوشتار به صورت کامل درباره آلودگی نوری مضرات آن و راهکارهایی برای کاهش این مضرات صحبت کنیم.

 

آلودگی نوری چیست؟

امروزه استفاده از سیستم روشنایی در محیط‌های روباز و سربسته یکی از ملزومات است.

زیرا نور و روشنایی باعث جذابیت و زیبایی فضاهای مختلف می‌شود.

اما یکی از مشکلاتی که در شهرهای مدرن امروزی وجود دارد، استفاده بی‌اندازه از لامپ ها و چراغ‌هایی است که با پراکندن نور زیاد، باعث آلودگی نوری می‌شوند.

این نورهای مزاحم که صرفاً توسط انسان به وجود می‌آیند از حد طبیعی بیشتر هستند و می‌توانند اثرات منفی بر گیاهان، جانوران، محیط زیست و حتی خود انسان داشته باشند.

البته بگذریم از اینکه استفاده زیاد از چراغ‌ها و لامپ‌هایی که نورهای اضافی تولید می‌کنند، باعث اتلاف انرژی نیز می‌شود.

در محیط‌هایی که نور اضافی وجود دارد، آسمان شب قابل رویت نخواهد بود و امکان مشاهده نور ستارگان و اجرام آسمانی وجود ندارد.

در واقع اگر بخواهیم یک تعریف کلی از آلودگی نوری داشته باشیم باید بگوییم، نوری که بیش از اندازه باشد و از دید انسان آسیب رسان و مزاحم تلقی شود، آلودگی نوری است.

با پیشرفت تکنولوژی در سال‌های اخیر، یکی از مشکلاتی که وجود داشته و مسبب آن هم انسان بوده، آلودگی نوری است که در کنار آلودگی صوتی و آلودگی هوا می‌تواند خسارت‌های سنگینی را به طبیعت وارد کند.

یکی از دلایل اصلی ایجاد این آلودگی استفاده بیش از اندازه ، و نابه جا و طراحی نشده  از منابع روشنایی هستند که توسط انسان‌ها در فضاهای باز، مراکز تجاری، مسکونی، کارخانجات، اداره‌ها و … به کار می روند.

همه ی این موارد ذکر شده در صورتی که بی حد و حساب و بدون طراحی حساب شده به کار روند می توانند سبب آلودگی نوری باشند.

آلودگی نوری در شهرها
آلودگی نوری در شهرها

تاثیر آلودگی نوری بر انسان

همواره عملکرد بدن انسان تحت تاثیر عوامل محیطی و آلودگی‌هایی است که در محیط اطراف وجود دارند.

آلودگی نوری نیز مانند سایر آلودگی‌های محیطی، می‌تواند روی سلامت زندگی انسان تاثیر داشته باشد.

با توجه به اینکه بدن انسان به صورت طبیعی یک چرخه کامل شبانه روزی دارد، با یک ریتم طبیعی به فعالیت می‌پردازد و در هنگام شب که نور کافی برای فعالیت وجود ندارد به صورت اتوماتیک نیاز به خواب و استراحت پیدا می‌کند.

هنگامی که ساعت طبیعی بدن انسان به واسطه قرار گرفتن در محیط‌های پرنور مختل شود، تولید ملاتونین که یک هورمون خواب است، کاهش پیدا کرده و تنظیمات سلولی انسان نیز دچار اختلال می‌شود.

از مشکلاتی که آلودگی نوری می‌تواند برای انسان ایجاد کند، می‌توان به کاهش مهارت‌های شناختی و حرکتی اشاره کرد.

زمانی که انسان ساعت خواب و استراحت کافی نداشته باشد، تمرکز کافی برای انجام فعالیت‌های روزانه خود را هم نخواهد داشت.

قرار گرفتن مداوم انسان‌ها در معرض نورهای مصنوعی محیطی که بیش از اندازه هستند، باعث اختلالات روحی، روانی و خواب در آن ها می‌شود.

برای مطالعه بیشتر مقاله تاثیر نور بر اختلال استرس را بخوانید.

 

جلوگیری از تاثیرات مضر آلودگی نوری

البته می‌توان با استفاده از تکنولوژی‌های مدرن امروزی از این مشکلات جلوگیری کرد.

با استفاده از چراغ‌هایی که دارای سنسور هستند و فقط در مواقع ضروری روشن و خاموش می‌شوند تا حد زیادی این مشکلات برطرف می‌شود.

همچنین می‌توان از منابع نوری مختلف مانند چراغ پارکی یا چراغ باغی به نحوی استفاده کرد که حداقل آلودگی نوری را ایجاد کند.

برای این منظور به شما پیشنهاد میکنیم هنگام سفارش انواع محصولات چراغ پارکی و باغی ، با مشاوران متخصص صنایع روشنایی الین به صورت رایگان و 24 ساعته مشاوره داشته باشید. آقای مهندس رمضانی تماس : +989129511334

تاثیر آلودگی نوری برموجودات زنده
تاثیر آلودگی نوری برموجودات زنده

تاثیر آلودگی نوری بر موجودات زنده

همانطور که آلودگی نوری می‌تواند برای زندگی ما انسان‌ها ضرر داشته باشد، مسلماً برای زندگی حیوانات و سایر موجودات زنده نیز مضراتی را در پی دارد.

اولین تاثیری که این آلودگی بر محیط زیست دارد، کاهش نور ستارگان و کم فروغ کردن اجرام آسمانی است.

عدم مشاهده اجرام آسمانی به دلیل آلودگی نوری

علاوه بر این مشکل، پرندگان مهاجری که به صورت غریزی با دنبال کردن نور، مسیر خود را پیدا می‌کنند به خاطر وجود نورهای مصنوعی و غیر طبیعی خیابان‌ها، مسیر خود را پیدا نمی‌کنند و نمی‌توانند در مسیر صحیح حرکت کنند.

گاهی ممکن است گروه‌های مختلف پرندگان به خاطر وجود نورهای اضافی در طول مسیر به یکدیگر برخورد کنند و یا حتی مسیر خود را گم کنند.

گیاهان که یکی از اجزای اصلی طبیعت و محیط زیست ما هستند، برای رشد کافی نیاز به نور خورشید دارند.

این گیاهان که معمولاً در شب نیاز به تاریکی دارند و بعضی از فعالیت‌های خود مانند گرده افشانی و گل دادن را در هنگام تاریکی انجام می‌دهند، زمانی که شب‌ها هم در معرض نور چراغ‌های مصنوعی باشند، فعالیت طبیعی نخواهند داشت.

همین باعث می‌شود تا وجود نور مصنوعی از گل دادن این گیاهان جلوگیری کند و گرده‌افشانی آن ها که معمولاً توسط حیوانات شبگرد انجام می‌شود به تعویق بیفتد.

بعضی از درختان نیز به خاطر قرار گرفتن مداوم در برابر روشنایی‌های غیر طبیعی، دچار اختلالاتی در چرخه خواب زمستانی می‌شوند و به این صورت مشکلاتی برای بقا و تولید مثل آن ها ایجاد می‌شود.

کلام پایانی

در این مقاله تلاش کردیم درباره آلودگی نوری و تاثیر آن بر محیط زیست و زندگی جانداران و گیاهان صحبت کنیم.

استفاده از نور و انواع چراغ های روشنایی ، پرژکتور ها ، چراغ های پارکی و باغی در دنیای امروز اجتناب ناپذیر است.

اما با دانستن مضرات آلودگی نوری بر زندگی جانوران ، گیاهان و انسان ها خواهیم توانست هنگام طراحی صحیح نورپردازی با نگاه بر تکنولوژی های جدید نورپردازی حتی الامکان از این آسیب ها جلوگیری کنیم .

تولید انواع چراغ های ال ای دی روشنایی

در صورتی که شما نیاز به طراحی و نورپردازی محیط خود با چراغ های خیابانی و یا پارکی صنایع روشنایی این را  دارید، می توانید برای یک طراحی از پیش برنامه ریزی شده و متخصصانه از مشاوره رایگان و تخصصی صنایع روشنایی الین بهره ببرید. مهندس رمضانی : تماس +989129511334 در زیر برخی از نمونه محصولات را مشاهده می نمائید. برای مشاهده محصولات بیشتر به منوی بالا مراجعه فرمائید.

مهندس مهدی رمضانیمشاهده نوشته ها

Avatar for مهندس مهدی رمضانی

سلام . من مهندس مهدی رمضانی هستم. ما فعالیت خودمون رو در گروه صنایع روشنایی الین از سال 1389 شروع کردیم . این شرکت در زمینه تولید، فروش و عرضه انواع پایه چراغ پارکی، خیابانی، حبابی، چمنی، رفلکتوری، صنعتی و کارگاهی به همراه انرژی های خورشیدی بوده که هر بخش به صورت مجزا از تنوع خاص خود برخوردار است و در این راستا نیز محصولات SMD و LED و COB نیز در کنار مجموعه محصولات خود قرار داده است. مجموعه الین در زمینه  صادرات به کشورهای حوزه خلیج فارس،حوزه سی آی اس،آسیای شرقی،آفریقای جنوبی،ترکیه و سایر کشورها فعالیت گسترده ای دارد. برای ارتباط مستقیم با بنده جهت سفارشات عمده می توانید با شماره 09129511334 تماس حاصل فرمائید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *