چراغ چمنی و چراغ پارکی؛ نورپردازی مدرن ویلاهای لوکس

اگر به ‌دنبال یک نورپردازی مدرن برای ویلای خود هستید، مطالعه این متن می‌تواند ایده‌های بسیار خوبی به شما بدهد. نورپردازی مدرن ویلاهای لوکس با چراغ چمنی و چراغ پارکی جزو جدید‌ترین و خاص‌ترین انواع نورپردازی‌های ویلا به شمار می‌آید.

به ‌طور کلی نورپردازی باغچه، حیاط، محوطه بیرونی و… در یک ویلا جزو راهکارهای بسیار خاص و مؤثر برای زیباتر کردن نمای خارجی آن است، به‌ همین منظور امروزه شاهد انواع چراغ‌ها و لامپ‌ها یا روش‌ها برای نورپردازی‌های فضای بیرونی هستیم. این نورپردازی ضمن فراهم کردن زیبایی و بخشیدن ظاهر و جلوه‌ای خاص به محیط، فواید دیگری نظیر تأمین امنیت نیز دارند. بدین صورت که این روشنایی ورود سارقین یا دیگر افراد متفرقه یا حتی حیوانات را کمتر می‌کند و همچنین خود افراد منزل به‌ راحتی می‌توانند در شب از فضای خارجی و باغ و حیاط استفاده کنند.

بررسی تکنیک‌های نورپردازی حیاط ویلا

برای نورپردازی حیاط ویلا تکنیک‌های بسیار زیادی وجود دارد. هرکدام از این تکنیک‌ها با توجه به بررسی ابعاد و فضای آزاد، طراحی ساختمان، طراحی ساختمان‌های کناری، شرایط آب‌وهوایی و … انتخاب می‌شوند. ایده‌های زیادی برای نورپردازی وجود دارد که از جمله این ایده‌ها می‌توان به استفاده از انواع لامپ‌های ال ‌ای ‌دی، استفاده از صفحات خورشیدی، استفاده از پروژکتورها و استفاده از نورپردازی دیواری و … اشاره داشت، اما می‌توان گفت از بهترین و مدرن‌ترین تکنیک‌ها برای نورپردازی ویلاهای لوکس، تکنیک استفاده از چراغ چمنی و چراغ پارکی است.

 چراغ‌های فوق ظاهری بسیار شیک به طراحی و فضای ویلاهای مدرن و لوکس می‌بخشند. هر کدام از این چراغ‌ها خود دارای مزایا و ویژگی‌های خاصی هستند که در ادامه به بررسی ویژگی‌های چراغ چمنی و انواع آن برای نورپردازی می‌پردازیم.

بررسی تکنیک‌های نورپردازی حیاط ویلا

چراغ چمنی

 در بررسی تکنیک‌های نورپردازی حیاط ویلا به کاربرد و اهمیت چراغ چمنی به‌ منظور نورپردازی مدرن ویلاهای لوکس می‌پردازیم. این چراغ از جنس فولاد و آلومینیوم ساخته ‌شده و قابلیت استفاده از رنگ‌های مختلف نظیر کوره‌ای، پلی اورتان، گالوانیزه و … را دارد. همین تنوع بالا در رنگ این چراغ، ظاهری بسیار دل‌چسب و زیبا به آن می‌بخشد.

دوام چراغ‌های چمنی بالا است و ماه‌ها و سال‌های طولانی می‌توان از آن استفاده کرد. یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت آن قابلیت استفاده در تمامی موقعیت‌های جغرافیایی است. این چراغ در مقابل سرما و گرمای شدید، شرایط آب‌وهوایی متغیر، رطوبت و نور خورشید و … مقاوم است و از آن در هر مکانی می‌توان استفاده کرد.

 به ‌طور معمول از چراغ‌های چمنی برای نورپردازی محوطه‌، سنگ‌فرش، پیاده‌رو، قسمت‌های چمن‌کاری و … در ویلاهای لوکس استفاده می‌کنند. خود چراغ چمنی دارای مدل‌های متفاوتی است که از جمله مدل‌های آن می‌توان به چراغ چمنی مدرن، شعاعی، دفنی، پایه دار و … اشاره داشت. این مدل‌ها به ‌طور کلی به هم شبیه هستند و تنها در جزئیات خاص تفاوت دارند.

نمونه‌هایی از چراغ چمنی

 به‌ عنوان مثال مدل چمنی سایز کوچک‌تری دارد و  روشنایی را با مصرف کمتری از جریان برق فراهم می‌کند. نمونه شعاعی بر روی سطح چمن یا زمین نصب می‌شود، درنتیجه ارتفاع ندارد و نورپردازی آن از کف است. چراغ چمنی دفنی نیز به‌ طور مستقیم بر روی زمین قرار می‌گیرد و نورپردازی از کف دارد. معمولاً از این چراغ برای نورپردازی سنگ ‌فرش ویلا های لوکس استفاده می‌کنند.

 چراغ چمنی پایه دار دارای دو نوع پایه کوتاه و پایه بلند است که با توجه به ارتفاع موردنظر پایه آن نصب و لامپ حبابی روی آن قرار می‌گیرد. معمولاً ارتفاع این چراغ‌ها بین 1 الی 2 متر است.

نمونه‌هایی از چراغ چمنی

 چراغ پارکی

 از دیگر انواع چراغ‌ها به‌منظور نورپردازی مدرن ویلاهای لوکس، چراغ پارکی است. این چراغ برای فضاهای باز بسیار مناسب بوده و قابلیت پوشش‌دهی ارتفاع‌های بلند را دارد. بدنه چراغ‌های پارکی از جنس آلومینیوم و فولاد است که می‌توان سطح آن را با رنگ‌های الکترواستاتیک پوشش داد، در نتیجه مقاومت آن در مقابل رطوبت، باران و برف، گرد و خاک، نور مستقیم خورشید و … بسیار بالا است.

 چراغ‌های پارک نیز خود در دو مدل مدرن و کلاسیک طراحی ‌شده‌اند. یکی از ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فرد چراغ‌های پارکی، قابلیت اتصال آن‌ها به سیستم‌های خورشیدی است. درنتیجه با هزینه‌ای بسیار کم‌تر و صرفه‌جویی در مصرف انرژی و برق، می‌توان نورپردازی بسیار قوی و زیبایی به فضای ویلا بخشید.

چراغ‌های پارکی مدرن کاربرد بالاتری نسبت ‌به مدل کلاسیک آن دارند. خود چراغ‌های پارکی نیز در دو مدل پایه بلند و ایستاده هستند. مدل پایه بلند برای روشنایی باغ و محوطه و فضاهای بیرونی به کار می‌رود و مدل ایستاده می‌تواند سطح بیشتری از محیط را روشن کند.

چراغ پارکی

نکات مهم در نورپردازی مدرن ویلاهای لوکس

در بررسی تکنیک‌های نورپردازی حیاط ویلا، به استفاده از به نورپردازی مدرن ویلاهای لوکس با چراغ چمنی و چراغ پارکی اشاره داشتیم. حال به بررسی مهم‌ترین نکات به ‌منظور نورپردازی به‌واسطه این دو نوع چراغ می‌پردازیم:

  • از جمله این نکات می‌توان به توجه به نورپردازی بخش‌های مختلف نظیر پیاده‌رو، درخت و …اشاره داشت در نورپردازی باید تعادل بین کانون و فضای موردنظر بر قرار شود و همچنین به‌ منظور زیبایی بیشتر از چراغ‌های متنوعی استفاده شود. به‌ عنوان مثال نیازی نیست در تمام بخش‌های ویلا و باغ از چراغ استفاده کنیم، بلکه باید نقطه کانونی را پیدا کرده و در آن نقطه چراغ مورد نظر را نصب کنید.
  • از ترکیب چراغ‌های پایه بلند، چمنی، پایه کوتاه و … استفاده کنید تا ضمن ایجاد ظاهر مناسب، تمامی بخش‌ها را پوشش دهد. به‌ طور مثال سنگ ‌فرش را باید با چراغ‌های چمنی یا پایه کوتاه روشن کرد و استفاده از چراغ‌های پایه بلند برای روشنایی این بخش مناسب نیست.
  • یکی از تکنیک‌های خاص برای ویلاها، توجه به نورپردازی درختان است. این نوع نورپردازی تأثیر بالایی در زیبایی محیط دارد.

به‌طورکلی برای ایجاد شرایطی به ‌منظور بهترین نورپردازی و استفاده از لامپ‌های متنوع و بخشیدن ظاهری زیبا به فضای ویلای خود، می‌توانید از دانش و تجربه و مهارت افراد متخصص در این زمینه مانند معماران داخلی بهره ببرید.

نکات مهم در نورپردازی مدرن ویلاهای لوکس

جمع ‌بندی

 استفاده از چراغ‌های مختلف برای نورپردازی جذاب و شیک حیاط خانه های ویلایی و بخشیدن جلوه‌ای زیبا به محوطه یکی از دغدغه‌های اصلی صاحبان ویلا است. به همین منظور در این محتوا به بررسی نورپردازی مدرن ویلاهای لوکس با چراغ چمنی و چراغ پارکی پرداختیم.

 این چراغ‌ها مزایای زیادی نظیر تنوع بالا، مقاومت خوب، هزینه مقرون ‌به ‌صرفه و… دارند. هر کدام از چراغ‌های چمنی و پارکی برای بخش خاصی از محیط خارجی ویلا به کار می‌روند. به ‌عنوان مثال در قسمت سنگ ‌فرش می‌توان از چراغ‌های چمنی شعاعی استفاده کرد. با خرید چراغ چمنی و چراغ پارکی و استفاده از آن در فضای حیاط خانه‌های ویلایی خود، می‌توانید ضمن فراهم کردن محیطی روشن، نورپردازی جذاب و شیک و ظاهری زیبا به محیط ببخشید.

سوالات متداول

  • نورپردازی ویلا به چه منظوری انجام می‌شود؟

به‌ طور کلی نورپردازی ویلاهای مدرن به ‌منظور ایجاد امنیت، فراهم کردن محیطی روشن برای استفاده راحت از محیط در طول شب و همچنین بخشیدن ظاهری زیبا به فضای خارجی ویلا انجام می‌شود.

  • جدیدترین تکنیک‌های نورپردازی ویلا کدام اند؟

 امروزه نورپردازی مدرن ویلاهای لوکس با چراغ چمنی و چراغ پارکی جزو جدیدترین و متداول‌ترین نمونه نورپردازی‌ها به شمار می‌آید.

  • تکنیک‌های نورپردازی حیاط ویلا با توجه به چه شرایطی انجام می‌شود؟

 این تکنیک‌ها با توجه به طراحی ویلا، فضای در دسترس، تأمین برق و انرژی منطقه، شرایط آب ‌و هوایی و… صورت می‌گیرد.

  • ویژگی چراغ‌های چمنی و پارکی که آن‌ها را به یکی از تکنیک‌های مناسب تبدیل کرده چیست؟

 چراغ‌های فوق از مقاومت بالایی در مقابل تغییرات آب ‌و هوایی و فشار‌های فیزیکی برخوردارند، همچنین تنوع زیادی دارند و شامل نمونه‌های پایه بلند، پایه کوتاه، شعاعی و … هستند.

مهندس مهدی رمضانیمشاهده نوشته ها

Avatar for مهندس مهدی رمضانی

سلام . من مهندس مهدی رمضانی هستم. ما فعالیت خودمون رو در گروه صنایع روشنایی الین از سال 1389 شروع کردیم . این شرکت در زمینه تولید، فروش و عرضه انواع پایه چراغ پارکی، خیابانی، حبابی، چمنی، رفلکتوری، صنعتی و کارگاهی به همراه انرژی های خورشیدی بوده که هر بخش به صورت مجزا از تنوع خاص خود برخوردار است و در این راستا نیز محصولات SMD و LED و COB نیز در کنار مجموعه محصولات خود قرار داده است. مجموعه الین در زمینه  صادرات به کشورهای حوزه خلیج فارس،حوزه سی آی اس،آسیای شرقی،آفریقای جنوبی،ترکیه و سایر کشورها فعالیت گسترده ای دارد. برای ارتباط مستقیم با بنده جهت سفارشات عمده می توانید با شماره 09129511334 تماس حاصل فرمائید

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.