تفاوت های روشنایی و نورپردازی

چراغ پارکی و نورپردازی


اگرچه تاکنون دو عبارت روشنایی و نورپردازی را شنیده‌اید؛ اما به‌احتمال زیاد نمی‌دانید که این دو چه تفاوتی با یکدیگر داشته و تصور کنید که هر دو یک مفهوم دارند. باید بدانید که روشنایی و نورپردازی دو مقوله جدا هستند که هر یک تعریف و کاربردهای خاص خود را دارند. در این مطلب قصد داریم به تفاوت‌های روشنایی و نورپردازی را ذکر کنیم و همچنین به کاربردهای هر یک نیز اشاره خواهیم کرد.

روشنایی یعنی چه؟ 

به زبان ساده میزان نوری که برای روشن کردن یک محیط نیاز داریم روشنایی می‌گویند. در واقع زمانی که در کمال روشنایی و اندازه کافی بوده و حتی مطلوبی داشته باشد شما راحت‌تر می‌توانید اشیای موجود در آن محیط را ببینید. در نتیجه روشنایی برای دیدن اجسام در حد مطلوب و مشخص مورد توجه قرار می‌گیرد. در صورتی که به حد کافی نباشد به خوبی انسان قابل دیدن نیستند و همچنین اگر بیش از حد باشد، باعث ایجاد خیرگی خواهد شد.

نورپردازی یعنی چه؟ 

نورپردازی به‌نوعی زیرمجموعه روشنایی است. قفس نورپردازی بیشتر از جنبه‌های هنری و معماری مورد توجه و استفاده قرار می‌گیرد و در صورتی که میزان روشنایی کافی در محیط باشد، با استفاده از نورپردازی می‌توان نورهای برجسته را برای تزیین محیط و جلوه و نمای بهتر ایجاد کرد. به بیان دیگر نورپردازی شکلی از روشنایی است که به صورت اختصاصی و در جهت زیباسازی محیط‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نورپردازی اکثر المان‌ها و پارامترهای موجود جنبه زیبایی شناختی دارند. با توجه به پیشرفت و گسترش روزافزون صنعت دکوراسیون داخلی،  نورپردازی به عنوان یکی از اصلی‌ترین المان‌ها برای طراحی دکوراسیون داخلی منازل و فضاهای مختلف در نظر گرفته می‌شود و تأثیر به سزایی بر زیبایی محیط دارد.

نورپردازی یعنی چه

کاربردهای نورپردازی: 

باید بدانید که روشنایی در هر محیط و فضای کاربرد دارد؛ ولی نمی‌توانیم آن را به محیط‌های مشخصی محدود کنیم.

به طور کلی نورپردازی ۶ نوع دارد؛ نورپردازی عمومی، تأکیدی، وظیفه‌ای، فروتاب، دیواری و  ریلی. هر یک از این سبک‌ها و انواع نورپردازی کاربرد و ویژگی‌های خاص خود را دارند و بسته به شرایط محیط مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور کلی نورپردازی با هدف اصلی زیباسازی محیط، تمرکز بر جزئیات و افزایش روشنایی اجرا می‌شود.

همانطور که در بخش قبل به آن اشاره کردیم یکی از کاربردهای اصلی نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی منازل است. همچنین نورپردازی در فضاهای باز مثل پارک و باغ با استفاده از چراغ پارکی یا چراغ باغی  انجام می شود و همچنین فضاهای بسته وسیع مثل مراکز تجاری نیز از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. همچنین در لباس‌فروشی‌ها و جواهرفروشی‌ها به منظور ایجاد جذابیت بیشتر برای افراد و نمایش دقیق‌تر و جزئیات محصولات موجود نورپردازی تأثیر بسزایی دارد. معمولاً در رستوران‌ها نیز برای ایجاد حس بهتر، نورپردازی انجام می‌شود.

به عنوان خلاصه‌ای از کاربردهای نورپردازی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • نورپردازی ساختمان‌ها و خانه‌های ویلایی
 • نورپردازی باغ و پارک
 • استفاده در سالن‌های عروسی و سالن‌های زیبایی
 • استفاده در جواهر فروشی و لباس فروشی
 • نورپردازی نمایشگاه‌ها و موزه‌ها
 • نورپردازی مراکز تجاری و پاساژها
 • استفاده در گالری‌های هنری مثل عکاسی و نقاشی

کاربردهای نورپردازی

تفاوت های روشنایی و نورپردازی  چیست؟

به عنوان تفاوت‌های اصلی روشنایی و نورپردازی باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • برای روشنایی معمولاً از تعداد لامپ‌های کمتر با لیون بالا و برای نورپردازی از چه تعداد لامپ‌های بیشتری استفاده می‌شود.
 • لامپ‌ها از لحاظ کاربری‌ در مدل‌های مختلفی برای نورپردازی و روشنایی تولید و روانه بازار می‌شوند. معمولا لامپ‌های ال ای دی ساده برای روشنایی و لامپ‌های ال ای دی رنگی برای نورپردازی گزینه مناسبی به حساب می‌آیند.
 • معمولاً برای نورپردازی از لامپ‌های رنگی استفاده می‌شود و این در صورتی است که برای روشنی معمولاً لامپ‌هایی با نور آفتابی و یخی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • برای روشنایی از لامپ‌هایی با ضریب نمود رنگ پایین تر و برای نورپردازی از لامپ‌هایی با ضریب نمود رنگ بالاتر استفاده می‌شود.
 • همانطور که اشاره کردیم روشنایی برای دیدن بهتر اجسام با نورپردازی برای جلوی زیباتر و زیباسازی محیط مورد توجه قرار می‌گیرد.
 • در نورپردازی بر اساس شرایط و کاربری محیط از لامپ‌هایی با نورهای گرم و سرد استفاده می‌شود و این در حالی است که معمولاً برای روشنایی منازل تنها لامپ‌هایی در یک یا دو رنگ مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • برای نورپردازی بسته به شرایط و طرح‌های مورد نظر از منابع نوری مستقیم و غیرمستقیم استفاده می‌شود. به عنوان مثال ممکن است در بخش‌هایی از یک محیط، نورپردازی به گونه‌ای باشد که منبع نور قابل رویت نباشد و مخفی باقی بماند؛ اما معمولاً برای روشنایی صرفاً منابع نوری مستقیم در نظر گرفته می‌شوند.

تفاوت های روشنایی و نورپردازی  چیست

خرید انواع وسایل روشنایی و نورپردازی

در این مطلب به طور کامل با تعریف کلی و همچنین تفاوت نورپردازی و روشنایی آشنا شدیم. در صورت تمایل به خرید هر یک از منابع و وسایل مخصوص روشنایی و نورپردازی می‌توانید به فروشگاه وب سایت مراجعه کرده و بر اساس سطح نیاز و خواسته‌های خود مدل‌های مناسبی را خریداری کنید. تمامی محصولات موجود در فروشگاه وب سایت به صورت اورجینال و همراه با گارانتی به فروش می‌رسند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.