با روش های نورپردازی شهری آشنا شوید

روش های نورپردازی شهری

نورپردازی شهری بسیار مهم است زیرا علاوه‌بر ایجاد امنیت، باعث می‌شود که دید بهتری برای مردم به خصوص در شب وجود داشته باشد و همچنین زیبایی شهر دو چندان شود. انواع نورپردازی شهری را می‌توانید در سطح شهرها مشاهده کنید که با چراغ‌های گوناگون، بسته به اهداف مختلفی، در نظر گرفته شده‌اند. به عنوان مثال، چراغ خیابانی، عمدتاً برای روشنایی جاده‌ها و معابر استفاده می‌شود. این نوع چراغ‌ها معمولاً در لبه جاده یا مسیرها قرار می‌گیرند.

البته وقتی صحبت از روش‌های نورپردازی شهری می‌شود، باید برخی اصول را نیز در نظر گرفت. به عنوان مثال، نباید درخشش و تابش نورها به قدری خیره کننده باشد که حواس رانندگان را پرت کند و یا به نوعی نباشد که عابران پیاده و ساکنان یک منطقه را به واسطه آلودگی نوری، آزار بدهد. در این مقاله از شرکت بازرگانی الین، تصمیم داریم شما را با انواع نورپردازی شهری و روش‌های آن آشنا کنیم، بنابراین اگر می‌خواهید بیشتر در این رابطه بدانید، همراه ما باشید.

درباره روش‌های نورپردازی شهری بیشتر بدانید

در سراسر دنیا، بسیاری از مقامات محلی اقدام به ارائه طرح‌ها و روش‌هایی برای نورپردازی شهری می‌کنند. برای این کار باید کلیه استانداردهای لازم در نظر گرفته شود تا از بروز اشکال در نحوه نورپردازی، ایجاد آلودگی نوری و هدر رفت هزینه، جلوگیری شود. البته قبل از هر چیز باید به تهیه چراغ‌های مناسب و باکیفیت نیز توجه شود؛ زیرا پروژه‌های نورپردازی شهری به گونه‌ای نیستند که دائماً مورد تعویض قرار گیرند و باید تا مدت‌ها اثرگذاری خود را داشته باشند.

در میان انواع روش های نورپردازی شهری، یکی از رایج‌ترین چراغ‌هایی که به کار می‌رود، چراغ خیابانی است، اما در کنار این نوع چراغ‌ها برای هر منطقه‌ای از شهر، چراغ‌های به خصوصی در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال برای پارک‌ها و محوطه‌های سبز شهری، از چراغ پارکی یا چراغ چمنی استفاده می‌شود و ممکن است در مسیرهای رفت و آمد برای ایجاد دید کافی، از چراغ ایستاده و یا چراغ حبابی بهره بگیرند. همچنین فضای خیابان‌ها مملو از تابلوهای تبلیغاتی و بیلبوردهاست که همگی با کمک فناوری LED و یا سایر چراغ‌های روشنایی، جلوه پیدا می‌کنند.

برخی چراغ‌ها مثل چراغ‌های توکار نیز در زیر پل‌ها، سقف و یا دیواره‌ها متصل می‌شوند. برخی دیگر از چراغ‌ها نیز به صورت تزئینی بر روی پل‌ها، لابه لای درختان، مجسمه‌ها و … استفاده می‌شوند. نورپردازی ساختمان‌ها نیز در نورپردازی شهری نقش دارند و تابش نور از سمت آن‌ها باعث می‌شود که شهر جلوه زیباتری داشته باشد.

بررسی انواع روش های نور پردازی شهری

استفاده از سیستم روشنایی هوشمند برای شهرها

سیستم‌های روشنایی هوشمند که البته امروزه بسیار هم رواج پیدا کرده‌اند، شبکه روشنایی شهر را به یک شبکه با کنترل مرکزی منتقل می‌کنند. هر نور منفرد می‌تواند به عنوان یک عنصر واحد یا بخشی از یک سیستم گسترده‌تر تغییر یابد. نورپردازی برای یک شهر بسیار مهم است زیرا همانطور که گفتیم، به بهبود ایمنی هم برای عابران پیاده و هم برای وسایل نقلیه، افزایش زیبایی مناطق شهری، بازدید بیشتر گردشگران و به طور کلی روشن نگه داشتن شهر در ساعات تاریکی کمک می‌کند. پس چه خوب است که در نورپردازی شهری از سیستم‎های روشنایی هوشمند استفاده شود.

انواع نورپردازی شهری

نور مناطق مختلف شهری از جمله خیابان‌ها، پارک‌ها، پل‌ها، فضاهای سبز، ساختمان‌ها، مسیرها، مجسمه‌ها و … باعث ایجاد زیبایی شهرها در شب می‌شوند و زمانی که در ساعات تاریکی به بیرون از منزل می‌روید، می‌توانید با کمک این نورپردازی‌ها، به هر کجا که می‌خواهید بروید و مسیرها را به راحتی پیدا کنید. انواع نورپردازی شهری متعدد هستند ولی ما در ادامه می‌خواهیم شما را با برخی از آن‌ها آشنا کنیم که عبارتند از:

1. چراغ خیابانی

یکی از انواع نورپردازی شهری، استفاده از چراغ‌های خیابانی هستند. چراغ‌های خیابانی به طور معمول برای روشنایی خیابان‌ها، اتوبان‌ها، بلوارها و معابر استفاده می‌شود و در یک یا دو طرف جاده و در فواصل معینی قرار می‌گیرند. این نوع چراغ‌ها مقاومت بالایی در برابر انواع شرایط آب و هوایی دارند و در سه نوع LED، SMD و COB در دسترس هستند.

2. نورپردازی پارک‌ها

یک از روش‌هایی که می‌توان از آن برای هرچه زیباتر شدن فضای شهری بهره‌گرفت، ایجاد نورپردازی در پارک‌ها است. برای نورپردازی پارک‌ها می‌‌توان از چراغ‌هایی نظیر انواع چراغ پارکی، چراغ توپی، چراغ باغی و چراغ چمنی استفاده کرد. برای خرید چراغ پارکی می‌توانید از طریق لینک درج شده وارد فروشگاه الین شده و ضمن مشاهده انواع چراغ پارک، برای بررسی مشخصات و خرید آن نیز اقدام کنید.

نورپردازی در پارک‌ها

3. نورپردازی تبلیغاتی

برخی از چراغ‌ها به منظور زیبایی و جلوه هر چه بیشتر تبلیغات در شب، استفاده می‌شوند. حتماً هنگام رانندگی یا پیاده‌روی در شهر، تابلوهای نورانی و بنرهای تبلیغاتی غول پیکر را در سطح شهر دیده‌اید. آن‌ها نیز به نوعی باعث نورپردازی شهری می‌شوند و محوطه اطراف خود را تا چندین متر روشن می‌کنند.

4. نورپردازی تزئینی

برای زیباسازی فضاهای شهری از انواع نورپردازی‌های تزئینی استفاده می‌شود. چراغ‌های چشمک زن و جذابی که در اطراف شهر می‌بینید، به همین منظور تعبیه شده‌اند و علاوه‌بر ایجاد دید و روشنایی، باعث جذابیت چهره شهر نیز می‌شوند.

5. نورافکن‌ها

زاویه پخش نور در نورافکن‌ها، بیشتر از 10 درجه است و به عنوان یک پروژکتور نور برای روشنایی شدید در اطراف ساختمان‌ها، مناطق بازی و … که نیاز به روشنایی فراوان دارند، استفاده می‌شوند.

سخن آخر

به طور معمول برای نورپردازی شهری از چراغ‌های باکیفیت با طور عمر بالا استفاده می‌کنند. زیرا نورپردازی شهری هزینه‌های هنگفتی را در بردارد و بهتر به صورت با کیفیت انجام شود. به همین دلیل برای همه روش‌های نورپردازی شهری باید به مشخصات فنی چراغ‌هایی که تهیه می‌شوند، توجه کرد. به عنوان مثال باید توان مصرفی چراغ برای کاهش کل هزینه‌ها در نظر گرفته شود، میزان روشنایی چراغ سنجیده شده و به ولتاژ منبع تغذیه آن نیز توجه شود.

البته فاکتورهای دیگری همچون ارتفاع چراغ‌ها، میزان حرارت، رنگ نور ساطع شده از آ ن‌ها، نحوه کارگذاشتن و … نیز وجود دارند که در نورپردازی شهری به آن‌ها توجه می‌شود. شرکت بازرگانی الین سال‌هاست که در ارائه انواع چراغ‌ها برای نورپردازی و روشنایی اماکن مختلف فعالیت می‌کند. همه محصولات این شرکت باکیفیت و استاندارد هستند و شما می‌توانید با توجه به نیاز و سلیقه خود، چراغ‌های مورد نظرتان را به صورت اینترنتی و با قیمتی عالی تهیه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.