چگونه بهترین نورپردازی را انجام دهید؟

نورپردازی ساختمان

نورپردازی، یکی از بخش‌های مهم و اصلی در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی است که تأثیر بسزایی بر زیباسازی محیط‌های مختلف دارد. در نورپردازی با استفاده از المان‌ها و روش‌های مختلف نما و جلوه خاص و زیبایی به محیط داده می‌شود. در نورپردازی، تمرکز اصلی بر زیبایی محیط است و صرفاً این فعالیت‌ها به‌منظور ایجاد روشنایی و نور کافی در محیط‌های مختلف انجام نمی‌شود. در این مطلب فاکتور‌ها و نکات مهم نورپردازی را ذکر می‌کنیم و سپس انواع روش‌های نورپردازی را بررسی خواهیم کرد. همچنین در انتها چند ایده جذاب و خاص برای نورپردازی بخش‌های مختلف یک محیط را نیز در اختیار شما قرار خواهیم داد و می‌گوییم که بهترین نورپردازی ساختمان به چه صورت است.

فاکتور‌های مهم نورپردازی

به طور کلی فاکتور‌ها و نکات مهم نورپردازی شامل مواردی می‌شوند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

 • مورد استفاده قرار دادن منابع نور مختلف با شاخص وضوح رنگ بالا
 • جلوگیری از تابش مستقیم نور به چشم افراد برای جلوگیری از خیرگی
 • توجه به کنتراست روشنایی سوژه نسبت به محیط
 • جلوگیری از ایجاد سایه‌های اضافی و عمیق بر روی سوژه‌های نورپردازی شده
 • قابل رویت بودن تابلو‌ها و علائم مختلف در محیط نورپردازی شده

فاکتور‌های مهم نورپردازی

 • استفاده از منابع نوری مستقیم و غیرمستقیم بر اساس شرایط
 • ایجاد هماهنگی بین چراغ‌ها و پایه‌های مبلمان یا دیگر وسایل اصلی منزل در طراحی دکوراسیون داخلی
 • قابل رویت بودن پله‌ها، سراشیبی‌ها، موانع و مواردی از این قبیل در محیط نورپردازی شده
 • وجود رنگ‌های سرد در فصول گرم و رنگ‌های گرم در فصول سرد
 • استفاده بهینه از میزان فضای در اختیار و متراژ محیط مورد نظر
 • استفاده از لامپ‌هایی در رنگ‌های مختلف با توجه به المان‌های موجود در محیط
 • توجه به رنگ دیوار‌ها
 • نوع کاربری محیط مورد نظر
 • توجه به میزان روشنایی موجود در محیط

مشاوره و خرید چراغ های روشنایی

انواع نورپردازی

به طور کلی نورپردازی در دو نوع خارجی و داخلی برای محیط‌های مختلف در نظر گرفته می‌شود. هر یک از این دو نوع نورپردازی انواع مشخصی دارند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. همچنین اگر تمایل دارید درباره نورپردازی باغ و باغچه اطلاعات جامع تری داشته باشید روی لینک درج شده کلیک کنید.

نورپردازی داخلی

همان‌طور که از نامش پیداست تمرکز اصلی در این نوع نورپردازی بر روی محیط داخلی است. در نورپردازی داخلی سعی بر این است که با استفاده از منابع نوری مستقیم و غیرمستقیم و المان‌های مختلف، زیباسازی درون یک فضا مثل ساختمان‌های مسکونی و اداری صورت بگیرد. نورپردازی داخلی در سه نوع محیطی، تأکیدی و گمارشی قابل انجام است که در ادامه هر یک را بررسی می‌کنیم. برای اجرای بهترین نورپردازی ساختمان هرکدام از این انواع مهم و تأثیرگذار هستند.

نورپردازی محیطی

نورپردازی محیطی، نوع ساده‌ای از نورپردازی داخلی است که با استفاده از منابع نوری مثل لامپ‌های دیواری، روشنایی موردنیاز محیط را فراهم کرده و جلوه‌ای زیبا به آن می‌دهد. در این نوع نورپردازی از منابع غیرمستقیم و تابش‌های خطی نور بهره گرفته می‌شود.

نورپردازی تاکیدی (زاویه‌ای)

نکته مهم نورپردازی تاکیدی، برجسته کردن یک بخش یا سوژه در محیط است. در این نوع نورپردازی با افزایش کنتراست نوری محیط تلاش می‌شود تا بخش‌هایی روشن‌تر نمایش داده شوند. برای اجرای نورپردازی زاویه‌ای یا تاکیدی معمولاً لامپ‌های دیواری مخصوص و تکنیک‌های نورپردازی خطیر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نورپردازی گمارشی

نورپردازی گمارشی، بخش‌های جزئی و تکمیل‌کننده این فرآیند را شامل می‌شود. وجود چراغ‌های رومیزی در محیط، نصب و تعبیه چراغ‌های آویز دار به سقف و دیوار و مواردی از این قبیل همگی جزو نورپردازی گمارشی داخلی هستند.

نورپردازی گمارشینورپردازی خارجی

برعکس نورپردازی داخلی، در نورپردازی خارجی هدف اصلی زیباسازی محیط بیرونی یک مکان است. نورپردازی خارجی نیز انواع مختلفی دارد که هر یک بسته به شرایط و نوع محیط مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای اجرای بهترین نورپردازی ساختمان، نورپردازی خارجی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

نورپردازی خشن 

در نورپردازی خشن، هدف تاکید بر برخی سازه‌ها و قسمت‌های محیط بیرونی است. این نوع نورپردازی به‌صورت گسترده در محیط قابل انجام نیست و صرفاً بخش‌هایی از محیط نورپردازی می‌شوند.

نورپردازی یکدست 

نورپردازی یکدست، فرایندی نسبتاً ساده و درعین‌حال زیباست که در نقطه یا نقاط مشخص از نمای بیرونی ساختمان اجرا می‌شود. نورپردازی یکدست به‌صورت گسترده و یکنواخت در محیط قابل انجام است.

نورپردازی از داخل و خارج 

نکته مهم نورپردازی داخل و خارج، استفاده از المان‌های داخل منزل مثل بالکن و پنجره است که از بیرون قابل‌مشاهده هستند. قرار دادن فیبر‌های نوری و لامپ‌های نئونی در کناره‌ها و دورتادور پنجره و نرده‌ها، تعبیه لامپ‌های رنگی بر روی برجستگی‌های نمای ساختمان و مواردی از این قبیل همگی در نورپردازی از داخل و خارج در نظر گرفته می‌شوند.

نورپردازی منطقه‌ای یا تاکیدی 

در نورپردازی منطقه‌ای تلاش می‌شود تا بخش یا بخش‌هایی از نمای بیرونی ساختمان برجسته‌تر نمایش داده شوند و تاکید اصلی بر روی آن‌ها باشد.

 نورپردازی محوطه 

در نورپردازی محوطه بخش‌هایی از محیط مثل باغچه و حیاط و به طور کلی المان‌های موجود در اطراف محیط مورد نظر استفاده می‌شود و با اعمال تکنیک‌های نورپردازی بر روی آن‌ها، محیط جلوه‌ای زیباتر به خود می‌گیرند.  توجه داشته باشید فردی که قرار است این فرایند را اجرا کند، باید برای انجام بهترین نورپردازی ساختمان به تمام این سبک‌ها مسلط باشد.

 نورپردازی محوطه ایده خاص برای نورپردازی

حالا که به طور کامل با انواع نورپردازی داخلی و خارجی آشنا شدید، در ادامه چند ایده جذاب و خاص برای نورپردازی داخلی و خارجی را ذکر خواهیم کرد.

نورپردازی فضای بیرونی محیط

اگر محیط مورد نظر حیاط و باغچه دارد، می‌توانید از لامپ‌های گویی شکل برای زیبا‌سازی فضای سبز بیرون استفاده کنید. همچنین تعبیه چراغ‌های دیواری با استفاده از منابع نوری مخفی در نمای سنگی ساختمان‌ها نیز می‌تواند گزینه جذاب و منحصربه‌فردی به حساب بیاید. قرار دادن چراغ‌های فانوسی در مسیر ورود به ساختمان نیز گزینه جذاب و خاصی است.

 نورپردازی حمام و سرویس‌های بهداشتی 

پالت رنگی مناسب تأثیر بسزایی بر زیبایی محیط حمام و سرویس بهداشتی دارد. نکات مهم نورپردازی حمام و سرویس بهداشتی استفاده از رنگ‌های سرد به‌منظور القای حس آرامش است. همچنین استفاده از نور‌های مخفی و غیرمستقیم در سقف نیز این جذابیت را دوچندان می‌کند. برای نورپردازی سرویس‌های بهداشتی و حمام از لوستر‌های کوچک کریستالی نیز استفاده می‌شود. وجود وسایل و اکسسوری‌های ست با نورپردازی محیط نیز در حمام و دستشویی سبب زیبایی بیشتر محیط خواهد شد.

نورپردازی فضای نشیمن 

برای نورپردازی فضای نشیمن بهتر است تا منابع نوری مستقیم و غیرمستقیم به‌کاررفته با پایه میز و مبل‌ها ست باشند. معمولاً برای فضای نشیمن، نورپردازی متمرکز و روشنی عمومی کفایت می‌کند و می‌تواند جلوه خاصی به محیط ببخشد. برای آرام کردن روشنایی مورد نیاز در فضای نشیمن می‌توان لامپ‌های آفتابی یا مهتابی را بر روی سقف تعبیه کرد. همچنین می‌توان برای زیبا‌سازی محیط تعدادی هالوژن و چراغ‌های ال ای دی دیواری را بر روی سقف و دیوار نصب کرد.

نورپردازی فضای راهرو و راه پله 

بهترین نورپردازی ساختمان برای بخش راه پله‌ها و راهرو‌ها، استفاده از چراغ‌های دیواری و منابع نوری مخفی است. تعبیه چند چراغ دیواری در راهرو‌ها و راه پله‌ها برای ایجاد روشنایی کافی و همچنین قرار دادن منابع نوری غیرمستقیم روشن و آفتابی در زیر پله‌ها سبب زیباسازی این محیط‌ها می‌شود. همچنین برای خاص شدن محیط و القای حس خوب به افراد در هنگام ورود به منزل، تعبیه هالوژن در کنار پله‌ها گزینه مناسبی است.

نورپردازی فضای راهرو و راه پله نورپردازی اتاق‌خواب 

برای نورپردازی اتاق‌خواب استفاده از رنگ‌های ملایم و آرام پیشنهاد می‌شود. همچنین برای فراهم کردن روشنایی محیط استفاده از لامپ‌های مهتابی بسیار گزینه مناسب‌تری نسبت به لامپ‌های آفتابی است. تعبیه لوستر و آباژور با چراغ‌های آفتابی و مهتابی، تعبیه چند چراغ دیواری برای نورپردازی تاکیدی و همچنین استفاده از منابع نوری غیرمستقیم و مخفی در زیر تخت می‌تواند حس آرامش و راحتی بیشتری را در محیط ایجاد کند.

خرید وسایل نورپردازی

در این مطلب به بررسی نکات مهم نورپردازی و همچنین بهترین نورپردازی ساختمان پرداختیم. نورپردازی تأثیر بسزایی بر زیباسازی و جلوه‌گری محیط دارد و باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید. اجرای نورپردازی صحیح و اصولی در محیط‌های داخلی و خارجی مختلف سبب آرامش و زیبایی محیط و همچنین القای حس خوب به شما می‌شود. در صورت تمایل به خرید انواع چراغ پارکی یا باغی می‌توانید به فروشگاه صنایع روشنایی الین مراجعه کنید. فروشگاه اینترنتی الین با ارائه طیف گسترده‌ای از انواع چراغ‌ها به شما امکان می‌دهد، جذاب‌ترین گزینه را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.