نورپردازی فضای بزرگ چگونه است؟

نورپردازی فضای بزرگ

فضاهای بزرگ داخلی اغلب به عنوان اتاق‌هایی برای گردهمایی با مهمانان یا وقت گذراندن با خانواده در نظر گرفته می‌شوند. با نورپردازی این اتاق‌ها به گونه‌ای که انجام طیف وسیعی از فعالیت‌ها در آن‌ها امکان‌پذیر باشد، می‌توانید عملکرد و ظاهر کلی آن‌ها را بهبود بخشید. شما همچنین می‌توانید با نورپردازی اتاق‌های بزرگ، سبک و هویت آن‌ها را مشخص کنید. یکی از مهم‌ترین نکات نورپردازی فضای بزرگ، استفاده از چندین منبع نور است که این کار را با نام «لایه‌بندی نور» نیز می‌شناسند. معمولاً در هنگام لایه‌بندی نور در یک فضای بزرگ از سه نوع نورپردازی محیطی، تأکیدی و وظیفه‌ای استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید با هر کدام از این نورپردازی‌ها بیشتر آشنا شوید، ما را در این مقاله همراهی کنید.

نورپردازی محیطی برای روشن کردن کل فضا

نورپردازی محیطی یا عمومی، نور پایه شماست که باید فضای کلی را بدون تابش خیره‌کننده روشن کند. این نوع نورپردازی معمولاً با استفاده از چراغ‌های سقفی یا دیواری، لوسترها یا نورپردازی مسیر انجام می‌شود. کلید نورپردازی محیطی خوب این است که بخش بزرگی از فضا را روشن کرده و به عنوان منبع نور مرکزی عمل کند که لایه‌های دیگر نور روی آن قرار می‌گیرند. در یک فضای بزرگ، نورپردازی توکار اغلب به عنوان منبع نور محیطی انتخاب ضعیفی است. به جای آن، از دیوارکوب‌هایی که با فاصله در طول دیوار یا سقف نصب می‌شوند، استفاده کنید. چراغ‌های فلورسنت غیرمستقیم نیز نور محیطی کافی را در یک فضای بزرگ فراهم می‌کنند.

نورپردازی محیطی برای روشن کردن کل فضانورپردازی وظیفه‌ای برای روشنایی متمرکز

یکی دیگر از اصول نورپردازی فضای بزرگ، نورپردازی وظیفه‌ای است که در آن منبع نور به جای روشن کردن گوشه و کنار کل فضا، به شکلی متمرکز یک قسمت از اتاق را روشن می‌کند. به عنوان مثال، نورپردازی روی میز، فضا را برای مطالعه روشن می‌کند و در عین حال به شما امکان می‌دهد نور را در سایر قسمت‌های اتاق ملایم نگه دارید. قرار دادن لامپ‌هایی در دو سوی شما یا یک چراغ آویز روی میز ناهارخوری، نور متمرکز بیشتری را به این قسمت‌ها می‌دهد؛ اما فقط در صورت نیاز. هدف از نورپردازی وظیفه‌ای، افزایش وضوح بصری و جلوگیری از خستگی چشم است، بنابراین باید عاری از تابش خیره‌کننده و سایه باشد.

نورپردازی تأکیدی برای تأکید بر یک شیء خاص

نورپردازی تأکیدی بر روی نقاشی‌ها، مجسمه‌ها و سایر آثار هنری داخل اتاق نور می‌تاباند، اما کل فضا را روشن نمی‌کند. خود منبع روشنایی تأکیدی هرگز نباید کانونی باشد. نورهای توکار، نورپردازی مسیر، دیوارکوب‌ها و چراغ‌های رو یا زیر کابینت، منابع ایده‌آلی برای نورپردازی تأکیدی هستند. هنگام قرار دادن نورهای تأکیدی، با برجسته کردن نقاط مورد علاقه‌تان در فضا (ترجیحا در اطراف محیط اتاق) شروع کنید. نورافکن‌ها با لامپ‌های هالوژن ولتاژ پایین یا نوارهای فلورسنت برای وسایل بزرگ یا کل دیوارها ایده‌آل هستند، در حالی که نورپردازی مسیر یا منابع نوری که در فرورفتگی‌ها قرار می‌گیرند، گزینه‌های خوبی برای تاباندن نور به تک‌تک آثار هنری یا نقاط مورد علاقه‌تان به شمار می‌روند.

لایه‌بندی نور برای نورپردازی فضای بزرگ

قبل از انتخاب و نصب لامپ‌ها برای نورپردازی فضای بزرگ، فعالیت‌هایی که در اتاق انجام می‌شود، احساسی که می‌خواهید اتاق در شما به وجود آورد، عناصری که می‌خواهید به نمایش بگذارید (به علاوه عناصری که می‌خواهید پنهان کنید) را در نظر بگیرید. نورپردازی مسیر و منابع نوری موجود در فرورفتگی‌ها، بسته به نحوه نصب و هدایت نور می‌توانند به عنوان هر کدام از لایه‌های روشنایی عمل کنند. لوسترها و دیوارکوب‌ها اگر با سوئیچ دیمر نصب شوند، می‌توانند به عنوان نور تأکیدی به شمار روند. انواع مختلف نور را طوری بچینید که با نیازهای خانواده شما مطابقت داشته باشد و هر نوع نور را به طور مستقل کنترل کنید تا بتوانید به سرعت منابع نوری جداگانه را مطابق با نیازهای خود تطبیق دهید.

لایه‌بندی نور برای نورپردازی فضای بزرگایده‌هایی برای نورپردازی فضای بزرگ

با این پنج ایده برای روشن‌تر کردن فضای بزرگ، می‌توانید فضای خود را برای مطالعه یا انجام کارهایی که به نور نیاز دارند آماده کنید، نور محیط را برای ریلکس کردن کاهش داده و هر کار دیگری که می‌خواهید را انجام دهید:

۱- LED یا لیزر‌های رنگارنگ

شاید انتظار داشته باشید تنها گزینه‌های پیش رویتان برای نورپردازی فضای بزرگ رنگ‌های سفید یا زرد باشند، اما اینطور نیست! با لامپ‌های LED و لیزرهای رنگارنگ، رنگین کمانی از انتخاب‌ها پیش روی شما خواهد بود.

برای به دست آوردن رنگ دقیقی که جهت نورپردازی فضای بزرگ خود می‌خواهید، دو گزینه اصلی دارید: انواع LED و لیزر. LEDها می‌توانند تقریباً به هر رنگی بدرخشند، اما لیزرها روشن‌تر، متمرکزتر و جذاب‌تر هستند.

۲- منابع نوری هنری

در یک اتاق بزرگ ممکن است وسوسه شوید که آثار هنری را روی دیوار نصب کنید؛ اما اگر می‌توانستید با یک تیر دو نشان بزنید و اثر هنری نصب کنید که به فضا نور می‌دهد. در واقع اینجاست که چراغ‌های هنری وارد می‌شوند. این منابع نور شکلی عجیب و غریب دارند و به نظر می‌رسد از یک موزه هنرهای معاصر آمده‌اند. این چراغ‌ها را معمولاً می‌توان بر روی دیوار آویزان یا بالای سر نصب کرد، اما در قالب چراغ‌های رومیزی نیز در بازار موجود هستند.

۳- نورپردازی تأکیدی

با منابع نور تأکیدی برای نورپردازی فضای بزرگ، توجه را دقیقاً به همان جایی که می‌خواهید هدایت کنید! اگر مجسمه‌، نقاشی، یا اشیایی دارید که می‌خواهید در مرکز توجه اتاق بزرگتان باشند، باید نور را به سمت آن‌ها هدایت کنید. برای این کار می‌توانید منابع نوری تأکیدی را خریداری کرده و آن‌ها را در کناره‌های یک اثر هنری در اتاق بزرگ خود نصب کنید تا نه‌تنها توجه به سمتشان جلب شود، بلکه به اتاقتان حالتی هنری و الهام‌بخش بدهند.

 نورپردازی تاکیدی۴- نورپردازی شفاف

در نورپردازی شفاف، همه‌چیز به بازتاب و شکست ربط دارد. این نوع نورپردازی واقعاً منحصربه‌فرد بوده و از انواع دیگر لوسترها، لامپ‌ها و سایر وسایل متمایز است. منابع نوری شفاف که توسط پانل‌های شفاف ساخته‌شده از شیشه، پلاستیک یا مواد مشابه احاطه شده‌اند، پرتوهای خورشید و رنگ‌های ساطع‌شده از لامپ‌ها را تقویت می‌کنند که نتیجه یک فضای بسیار زیبا مانند یک تابلوی نقاشی است، به همراه نقش و نگارهایی که دیوارها و سقف اتاق بزرگ شما را می‌پوشانند.

۵- آباژورهای بلند

همیشه مجبور نیستید برای نورپردازی تا سقف بالا بروید، بلکه می‌توانید از سطح زمین با آباژورهای بلند شروع کنید. این وسایل ساده تنها کمی بلندتر از شما هستند و فقط باید لامپ‌های استاندارد را در آن‌ها نصب کنید تا در اتاقتان روحی تازه بدمید. آن‌ها را در چند قسمت مختلف اتاق امتحان کنید تا بهترین مکان را مشخص کرده و آباژور را در آن قرار دهید.

سوالات متداول

آیا رنگ دیوارها نیز در نورپردازی فضای بزرگ تأثیر خواهد داشت؟

بله؛ شما می‌توانید با انتخاب یک طیف رنگ مناسب مانند رنگ‌های دودی و مینیمال، نور و گرمای بیشتری را به فضای مورد نظر خود ببخشید.

رنگ دیوار در نورپردازی فضای بزرگ تاثیر داردبرای لایه‌بندی نور در فضای بزرگ چه کاری باید انجام دهیم؟

برای لایه‌بندی نور در فضای بزرگ شما به یک لایه نور محیطی، یک یا چندین لایه نور تأکیدی و نورهای وظیفه‌ای برای کارهایی مانند مطالعه نیاز خواهید داشت.

سخن پایانی

در این مقاله به آموزش نورپردازی فضای بزرگ و اصول و نکات مربوط به آن پرداختیم. نورپردازی فضاهای بزرگی مانند اتاق نشیمن می‌تواند تأثیر بسزایی بر روحیه ما بگذارد، زیرا اکثر وقتمان را در اتاق نشیمن می‌گذرانیم و دوستان و خانواده‌مان را در این فضا ملاقات می‌کنیم. با نورپردازی صحیح، می‌توان اتاقی به وجود آورد که هم دنج و الهام‌بخش باشد و هم هویت کلی خانه را به نمایش بگذارد؛ بنابراین از کنار آن ساده نگذرید و نکات و اصول ذکرشده در این مقاله را هنگام نورپردازی منزل خود در نظر بگیرید. همچنین پیشنهاد می کنیم با کلیک روی لینک درج شده نوشته ای با عنوان چگونه بهترین نورپردازی را انجام دهید را مطالعه نمایید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.