نکاتی که برای نورپردازی باغ باید رعایت شود

اصول نورپردازی باغ

نورپردازی باغ یکی از عوامل مهم در زیبایی و امنیت بخشیدن به محوطه ویلا است. طی چند سال اخیر تجهیزات نورپردازی پیشرفت چشمگیری داشته، به طوری که افراد برای نورپردازی محوطه فضای باغ خود از این تجهیزات استفاده میکنند. اگر نکات نورپردازی باغ را به خوبی رعایت کنید، در شب یا ساعات تاریکی می‌توانید ایمنی را افزایش داده و فضاهای باغ تان را به زیبایی نمایش دهید.

برای دستیابی به نورپردازی زیبا و کاربردی در فضای باغ یا ویلا، بهتر است از نظر متخصصان نورپردازی استفاده کنید تا در نهایت ایده شما برای نورپردازی، کاربردی و فوق العاده باشد. اگر قصد دارید باغ یا ویلای خود را نورپردازی کنید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. زیرا در این مطلب قصد داریم به نکات مهمی درباره نورپردازی باغ بپردازیم.

نکات نورپردازی باغ

نکات مهم نورپردازی باغ

مطمئناً اگر با اصول نورپردازی باغ آشنا باشید و آن‌ها را در انجام کار خود استفاده کنید، می‌توانید یک باغ با نور کافی، حس خوب و چشماندازهای جذاب داشته باشید. در ادامه به برخی از نکات مهم و کلیدی در نورپردازی باغ میپردازیم:

·         برنامه ریزی برای روشنایی باغ

به عقیده طراحان نورپردازی حرفه‌ای، کلید روشنایی باغ این است که برق‌کشی و کابل‌های خود را قبل از ورود و چیدمان گیاهان و درختان باغ، به مکان‌های مناسب برسانید. هم چنین شما باید بدانید که در چه مکان‌هایی نورپردازی نیاز است. از طرفی باید طراحی جلوه‌ها و انتخاب اتصالات نوری مناسب را نیز در نظر بگیرید.

·         فکر کردن به هدف خود از نورپردازی باغ

قبل از نورپردازی باغ، باید از خود بپرسید که به دنبال چه هدفی هستید. آیا می‌خواهید امنیت باغ خود را بیشتر کنید یا یک حس دراماتیک و هیجان انگیز را ایجاد کنید؟ مطمئناً بررسی این موضوعات به انتخاب نورپردازی‌های شما کمک می‌کند.

·         تعیین بودجه مشخص برای نورپردازی باغ

بهتر است قبل از خرید چراغهای مناسب برای باغ، بودجه خود را مشخص کنید. توصیه میشود حداقل پنج درصد از کل هزینه بودجه طراحی باغ خود را برای نیازهای روشنایی آن کنار بگذارید. این موضوع نه تنها به شما امکان می‌دهد که یک چشمانداز نورانی در فضای باغ خود ایجاد کنید، بلکه تضمین می‌کند که در رنج بودجه خود بهترین انتخاب را داشته باشید.

·         انتخاب تجهیزات و چراغ‌های باکیفیت

چراغ‌های باغ همیشه در معرض انواع تغییرات آب و هوایی مانند باد، باران و برف هستند، بنابراین انتخاب و خرید چراغ باغی بادوام و خوش‌ساخت که چندین سال دوام بیاورد، مهم است. بهعنوان نمونه چراغ باغی سناتور، مدلی است که به خاطر موارد به کار رفته در بدنه و محفظه گلدانی آن، در برابر عوامل محیطی مانند سرما و تابش مستقیم نور خورشید مقاومت بالایی دارد و به همین خاطر بسیار مقرون بهصرفه و اقتصادی است. انتخاب چراغ‌های باکیفیت باعث می‌شود که علاوه بر کارایی بهینه، بتوانید تا سال‌ها از بابت تأمین روشنایی برای باغ خود مطمئن باشید.

 چراغ باغی سناتور

·         شناخت انواع نورپردازی محوطه

هر کدام از انواع نورپردازیها برای محل‌های مختلف محوطه باغ طراحی و تولید شدهاند. نورپردازی مسیرها، نورپردازی از بالا، سایه، به شیوه مهتاب و ضد نور، متمرکز و اشباع نوری از جمله انواع مختلف نورپردازی محوطه هستند. بهطور کلی، چراغها باید در فضای باغ پنهان شوند، اما استثناهایی هم وجود دارد.

 بهطور مثال زمانی که ریسه‌ای از چراغ‌ها را بهدور درختان باغ، مجسمه‌ها یا گیاهان می‌پیچید، سیم‌های شما رو کار هستند ولی با این حال از زیبایی کار شما کم نمیکند. شناخت انواع نور و شدت آن‌ها به شما کمک می‌کند تا نورپردازی هوشمندانه‌ای داشته باشید و از هر نور، به بهترین شکل ممکن برای ایجاد طرح نهایی استفاده کنید. 

·         شناخت انواع اصلی چراغ‌ها در نورپردازی

قبل از اینکه باغ یا ویلا خود را نورپردازی کنید باید با انواع اصلی چراغهای نورپردازی آشنا باشید و اینکه بدانید کدام چراغ مختص کدام قسمت از باغ است. بهعنوان مثال باید بدانید که چراغ‌های چمنی یا چراغ های حبابی، برای نورپردازی پیاده‌روهای بیرونی و چمن‌کاری داخل محوطه بسیار مناسب است. یا اینکه نورافکن‌ها برای روشن کردن تنه درخت یا برجسته کردن ویژگی‌های معماری در باغ شما مناسب هستند. در عین حال، چراغهای باغی با توجه به کاربردهای فراوان و طرح‌های متنوع یکی از بهترین گزینههایی هستند که می‌توانید برای نورپردازی باغ خود از آنها استفاده کنید.

·         رعایت اصول ایمنی در نورپردازی باغ

نورپردازی محیطهای خطرناک باغ مانند مسیرها، پله‌ها، دیوارهای حائل یا شیب‌های پلکانی بسیار مهم است. هنگامی که یک مسیر را روشن می‌کنید، فقط به نور کافی برای هدایت مسیر نیاز دارید؛ بنابراین توجه کنید که این نور اذیت کننده نباشد. نوری با 300 تا 400 لومن روشنایی برای حفظ ایمنی، کافی است. بنابراین بدون اینکه چشم افراد اذیت شود، می‌توانید از چراغ‌های با این میزان لومن، استفاده کنید و در عین حال امنیت ویلا را نیز افزایش دهید. 

·         برجسته کردن زیباترین قسمتهای باغ

کار نورپردازی را با شناسایی بهترین قسمتهای باغ و مناطق اولویت دار شروع کنید. برای مثال اگر یک درخت یا مجسمه زیبا در باغ خود دارید، سعی کنید با نورپردازی مناسب، آن را به زیبایی نشان دهید. هم چنین در نظر داشته باشید که چه سطحی از نور، ویژگی‌های انتخابی شما را بهتر در معرض نمایش قرار می‌دهد.

·         زیاده روی در نورپردازی باغ ممنوع

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که اغلب افراد در نورپردازی انجام می‌دهند، زیاده روی است. نورپردازی در فضای باغ به معنای استفاده بیش از حد از چراغ‌ها و جلوه‌های نوری نیست، بلکه بیشتر با هدف امنیت، زیبایی و برجسته کردن برخی ویژگی‌هاست؛ بنابراین برای ایجاد کنتراست و تعادل، مهم است که مناطق روشن و تاریک در باغ خود را بهصورت ترکیبی در نظر بگیرید.

لامپ حبابی

سخن پایانی

حالا که در این مطلب با نکات نورپردازی باغ آشنا شدید، می‌توانید براحتی طرح مورد نظر خود را برای روشنایی اجرایی کنید. اگر میخواهید در ویلا خود اوقات خوشی را سپری کنید یا در آن مهمانی برگزار کنید، باید از نورپردازی لازم برخوردار باشد. شما هم اگر قصد خرید چراغ برای محوطه باغ خود را دارید می‌توانید از طریق سایت روشنایی الین اقدام کنید.

این شرکت بازرگانی یکی از ارائه‌دهندگان معتبر چراغ و محصولات نوری در سطح کشور است که بعد از خرید هر محصول، متوجه میزان کیفیت و کارایی آنها می‌شوید؛ بنابراین برای خریدی مطمئن همراه با قیمت مناسب، میتوانید همین حالا چراغ‌های مورد نظرتان را سفارش دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.