مدرن سازی شهر با استفاده از نیمکت های مدرن

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن مبلمان شهری، فضای شهرها دستخوش تغییرات مثبتی شده است. دستگاه‌های اجرایی همواره سعی دارند مدرن سازی شهر با استفاده از نیمکت های مدرن و سایر مبلمان شهری مثل ایستگاه‌های اتوبوس، وسایل ورزشی در پارک را به بهترین شیوه ممکن به انجام رسانند. بهره‌گیری از این تجهیزات در سطح شهر با هدف تأمین رفاه شهروندان و زیباسازی انجام می‌شود. نیمکت‌ها از جمله پررنگ‌ترین عناصر در امر زیباسازی بوده که اعمال هرگونه تغییر در ظاهر و ساختار آنان می‌تواند تأثیر مستقیم بر جلوه شهر داشته باشد.

تمامی شهرها بر حسب فرهنگ و تاریخچه خود سعی می‌کنند با مدرن سازی شهر ها و پارک ها با نیمکت شهری مدرن ضمن حفظ بافت شهر امکانات لازم را برای مردم فراهم آورند. استفاد از این المان مهم در افزایش تعاملات اجتماعی و همچنین ایجاد تعادل در محیط نیز نقش مهمی را ایفا خواهد کرد. در ادامه این راهنما ضمن آشنایی بیشتر با ضرورت استفاده از نیمکت پارکی، به تأثیر این عنصر مهم در شهرسازی نیز خواهیم پرداخت.

چرا باید از نیمکت پارکی استفاده کرد

طراحی و نصب نیمکت‌های پارکی نه‌تنها در زیباسازی شهر و رفاه شهروندان، بلکه در پویایی جوامع نیز تأثیر به‌سزایی دارد. به عنوان مثال، افراد با مشغله‌های فراوان می‌خواهند یک بعدازظهر خود را صرف گشت و گذار در پارک کنند و بعد از مدتی در فضای سبز روی نیمکت بنشینند و از هوای تازه استفاده کنند. وجود این نیمکت‌ها علاوه‌بر این که سبب ترغیب شدن افراد به بیرون رفتن می‌شود، در کاهش چشم‌گیر استرس و افزایش روحیه نیز تأثیرگذار است. پس می‌توان نتیجه گرفت که مدرن سازی شهر با استفاده از نیمکت های مدرن تنها جنبه زیباسازی نداشته و در بهبود روحیه جامعه، کاهش استرس و افسردگی و استراحت حین پیاده‌روی نیز تأثیرگذار است.

چرا باید از نیمکت پارکی استفاده کرد

تاثیر نیمکت های پارکی بر روی ظاهر و مردمان شهر

نیمکت‌های پارکی مدرن جایگاه بسیار خوبی برای استفاده از نور طبیعی آفتاب، مطالعه کتاب یا نوشیدن یک فنجان چای هستند که بدون وجود آن‌ها در شهر، روحیه افراد کاهش پیدا خواهد کرد. تصور کنید دو دوست قدیمی به طور اتفاقی هم دیگر را می‌بینند و تصمیم می‌گیرند برای مدت کوتاهی احوال‌پرسی کنند. در صورت وجود نیمکت‌های پارکی می‌توانند از آن استفاده کرده و با هم به گفت‌وگو بپردازند. یا فردی را در نظر بگیرید که در یک شب تابستانی و پر ستاره می‌خواهد در پارک قدم بزند و از خیره شدن به ستاره‌ها لذت ببرد. با وجود نیمکت‌های پارکی می‌تواند کمی با خود خلوت کند و نیروی از دست رفته خود را با سپری کردن مدتی کوتاه به دست آورد.

بنابراین، مدرن سازی شهر با استفاده از نیمکت های مدرن بر روحیه افراد جامعه تأثیر شگرفی دارد. علاوه‌بر این، ظاهر شهر نیز دستخوش تغییرات مثبتی شده و از حالت بی‌روح خود درآمده و حس سرزندگی را به مردم انتقال می‌دهد.

استفاده از نیمکت های پارکی با طراحی مدرن

حتماً جمله معروف «شهر ما خانه ما است.» را شنیده‌اید! واقعیت امر هم همین است و در حقیقت شهر نیز باید همچون خانه‌ها تا حد امکان رفاه و آسایش را برای شهروندان فراهم کند. مدرن سازی شهر با استفاده از نیمکت های مدرن یکی از چندین روش‌های تأمین آسایش در شهر محسوب می‌شود. از آنجایی که این تجهیزات در نمای شهر و بافت آن بسیار موثر هستند، لازم است که هنگام طراحی و انتخاب و استفاده از آن‌ها به نکاتی مثل بافت شهر، طراحی نیمکت و رنگ آن، فاصله بین نیمکت‌ها، جنس نیمکت و مواردی از این قبیل توجه شود.

به عنوان مثال یک شهر با بافت قدیمی و کلاسیک که همواره سعی دارد جلوه تاریخی خود را حفظ کند، پذیرای عناصر مدرنیته همچون نیمکت‌هایی با ظاهر مدرن نیست! اما در عین حال، می‌توان با قرار دادن ایده طراحی نیمکت پارکی در یک طرف ترازو و در نظر گرفتن نیاز شهر در طرف دیگر، به نتیجه قطعی رسید. با در نظر گرفتن هر اکوسیستم می‌توان رنگ و نقش مبلمان شهری را تعیین کرد.

نمونه هایی از نیمکت های پارکی مدرن

نیمکت بتنی Twig

یکی از مدرن‌ترین مدل‌های نیمکت‌های پارکی که برای فضای آزاد گزینه‌ای جالب و جذاب به حساب می‌آید، نیمکت Twig است. این مدل نیمکت دارای لبه‌های گرد بوده که سبب استراحت زانوها می‌شود. جالب است بدانید که نیمکت Twig تحت عنوان نیمکت شاخه‌ای نیز شناخته شده و دلیل اصلی این نوع نام‌گذاری، شبیه بودن ظاهر آن به شاخه‌های درخت است.

نیمکت بتنی Twig

نیمکت Diamond teak

مدرن سازی شهر با استفاده از نیمکت های مدرن Diamond teak یک ایده خلاقانه و جذاب است. این مدل از نیمکت‌ها دارای ظاهری شیک و منحصربه‌فرد بوده که با بهره‌گیری از چوب ساج طلایی و فلز استیل تولید می‌شوند. از جمله ویژگی‌های پررنگ در طراحی این تجهیزات می‌توان به برش‌کاری زیبای چوب ساج اشاره کرد.

نیمکت Diamond teak

نیمکت مارپیچ spiro

مدرن سازی شهر با استفاده از نیمکت های مدرن مارپیچ برای فضاهای باز می‌تواند گزینه‌ای جالب باشد. اگرچه این نیمکت‌ها دارای ظاهری ساده هستند، اما مارپیچ بودن طراحی آن‌ها سبب ایجاد فضایی دنج برای نشستن می‌شود. نیمکت مارپیچ spiro در فضاهای بزرگ به صورت پیچ‌خوردگی‌های طولانی و در محیط‌های کوچک‌تر با پیچ‌های کمتری طراحی خواهد شد.

نیمکت مارپیچ spiro

نیمکت مواج از Alexandre Moronnoz

یکی از مدرن‌ترین المان‌هایی که می‌توان در فضای شهر استفاده کرد، نیمکت مواج از Alexandre Moronnoz است. مدرن سازی شهر با استفاده از نیمکت های مدرن همچون نیمکت مواج که نه تنها برای نشستن، حتی برای دراز کشیدن نیز مناسب هستند، ایده فوق‌العاده‌ای است. معمولاً تجهیزات مذکور با استفاده از استیل تولید شده و نور خورشید را جذب نمی‌کند؛ در نتیجه می‌توان از خنکی آن در روزهای گرم تابستانی نیز استفاده کرد و لذت برد.

نیمکت مواج از Alexandre Moronnoz

نیمکت Reef

این نیمکت اولین بار برای یک دبیرستان توسط Remy & Veenhuizen طراحی شد. هدف اصلی آن‌ها طراحی نیمکتی بود که ضمن داشتن ظاهری جالب برای نوجوانان، امکان نشستن در کنار همدیگر و معاشرت را فراهم سازد. معمولاً این نیمکت با استفاده از چوب ساخته شده و مدرن سازی شهر با استفاده از نیمکت های مدرن Reef می‌تواند تجربه‌ای جدید و جالب باشد!

نیمکت Reef

پیدا کردن نیمکت های پارکی مدرن ساخته شده در شهر های مختلف

  • مدرن سازی شهر با استفاده از نیمکت های مدرن در پارک جنگلی ایلینوی

در پارک جنگلی ایلینوی سازه‌ای مشابه با نیمکت توسط دو طراح Greg Corso و Molly Hunker طراحی شده که از جنس تخته سه لا با رنگ سبز نعنایی است. طراحی مدرن و منحصربه‌فرد این نیمکت با رنگ درختان جنگل ایلینوی هارمونی جذابی را ایجاد می‌کند. نیمکت مدرن مذکور به گونه‌ای طراحی شده که علاوه بر استراحت بر روی آن می‌توان در چهارچوبی که ایجاد کرده است برنامه‌های مختلف مثل کنسرت‌های کوچک موسیقی برگزار کرد.

مدرن سازی شهر با استفاده از نیمکت های مدرن در پارک جنگلی ایلینوی

  • نیمکتی به شکل کرم در پرتغال

یکی دیگر از مدرن‌ترین نیمکت‌های شهری، نیمکت شبیه به کرم در پرتغال بوده که با طراحی منحصربه‌فرد خود سبب دوچندان شدن زیبایی شهر شده است. شهروندان علاوه بر نشستن روی این نیمکت و منتظر اتوبوس ماندن، از آن برای فضایی مناسب به منظور مطالعه نیز استفاده می‌کنند.

نیمکتی به شکل کرم در پرتغال

  • ایستگاه استراحت در ونکوور

ونکوور یکی از شلوغ‌ترین شهرها در دنیا است که همه روزه عده زیادی از مردم در حال رفت و آمد در آن هستند. در این شهر ایستگاهی برای استراحت از جنس چوب ساخته شده که با طراحی جذاب و مدرن خود تأثیر مثبتی در روحیه شهروندان دارد. تکه چوب‌های منحنی به کار رفته در ساختار این نیمکت بزرگ سبب دوچندان شدن زیبایی آن شده است. ناگفته نماند که این سازه ازجمله پرطرفدارترین سازه‌ها در سطح کشور کانادا نیز به حساب می‌آید.

ایستگاه استراحت در ونکوور

مدرن سازی شهر با استفاده از نیمکت های مدرن نظیر Twig، Diamond teak، Spiro یا مدل‌های منحصربه‌فردی که در شهر بزرگی مثل ونکوور، جنگل ایلینوی و پرتغال و صدها مدل مدرن دیگر که در شهرهای مختلف جهان طراحی و نصب شده‌اند، می‌توانند قدم‌هایی محکم‌ به سوی دنیای مدرن و پیشرفته محسوب شوند. به تعداد هر ذهن میلیاردها ایده وجود دارد که با الهام گرفتن از طرح‌های موجود در این راهنما و ترکیب آن‌ها با ایده‌های خلاقانه هر فرد می‌توان اقدام به طراحی مبلمان شهری مختلف با هدف تأمین رفاه مردم کرد.

سخن پایانی

نیمکت‌های پارکی و شهری از جمله محبوب‌ترین و پرکاربردترین مبلمان شهری هستند که می‌توان از آن‌ها در سطح شهر با هدف تأمین آسایش و رفاه شهروندان و همچنین زیباسازی شهر استفاده کرد. از آنجایی که این تجهیزات در جلوه شهر تأثیر شگرفی دارند، مدرن سازی شهر با استفاده از نیمکت های مدرن می‌تواند ایده بسیار خوبی برای پیشرفت و رشد شهر باشد.

 

سوالات متداول

✅بهترین نوع چوب در نیمکت‌های چوبی کدام است؟

سرو طبیعی یا کاج، چوب طبیعی و چوب ساج از جمله بهترین نوع چوب برای مدرن سازی شهر با استفاده از نیمکت های مدرن چوبی هستند.

✅بهترین نوع فلز در نیمکت‌های فلزی کدام است؟

آلومینیوم اکسترود شده، آهن زینتی و آلیاژ آلومینیومی از جمله بهترین نوع فلز برای نیمکت‌های فلزی هستند.

مهندس مهدی رمضانیمشاهده نوشته ها

Avatar for مهندس مهدی رمضانی

سلام . من مهندس مهدی رمضانی هستم. ما فعالیت خودمون رو در گروه صنایع روشنایی الین از سال 1389 شروع کردیم . این شرکت در زمینه تولید، فروش و عرضه انواع پایه چراغ پارکی، خیابانی، حبابی، چمنی، رفلکتوری، صنعتی و کارگاهی به همراه انرژی های خورشیدی بوده که هر بخش به صورت مجزا از تنوع خاص خود برخوردار است و در این راستا نیز محصولات SMD و LED و COB نیز در کنار مجموعه محصولات خود قرار داده است. مجموعه الین در زمینه  صادرات به کشورهای حوزه خلیج فارس،حوزه سی آی اس،آسیای شرقی،آفریقای جنوبی،ترکیه و سایر کشورها فعالیت گسترده ای دارد. برای ارتباط مستقیم با بنده جهت سفارشات عمده می توانید با شماره 09129511334 تماس حاصل فرمائید

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.