آی پی یا درجه حفاظت چراغ

آی پی یا درجه حفاظت چراغ


آی پی یا درجه حفاظت چراغ اعداد و ارقام تعیین کننده مشخصات مقاومت چراغ در برابر ضربه یا میزان مقاومت چراغ در برابر شرایط آب و هوایی مختلف مثل شرجی بودن رطوبت گرد و غبار و آب اطلاع رسانی می‌کند که معمولاً بر اساس یک سری کد می توان به معانی این اعداد و ارقام پی برد که برای این منظور سه رقم موجود است.

رقم اول نشان دهنده مقاومت چراغ‌ها در برابر گرد و غبار؛ عدد دوم آی پی یا درجه حفاظت درباره میزان محافظت روشنایی در برابر نفوذ مایعات و عدد سوم هم نشانگر میزان حفاظت محصول در برابر ورود ضربه خواهد بود.

عدد سوم غالباً روی محصول نشان داده نخواهد شد توضیحات کامل‌تر در متن مقاله اشاره شده است.

مشاوره فروش

09129511334

استعلام قیمت

09129511334

ثبت سفارش

09129511334
آی پی یا درجه حفاظت چیست

آی پی یا درجه حفاظت چیست

آی پی یا درجه حفاظت چراغ معمولاً به اعداد و ارقامی گفته می‌شود که در واقع مشخصات محصول را بر روی کاتالوگ محصول نشان می‌دهد.آی پی ها در واقع نسبت به ویژگی‌های محصول اطلاع رسانی می‌کنند و ما باید در زمان استفاده از هر نوع محصول روشنایی نسبت به درجه‌بندی آن اطلاع داشته باشیم.

معمولاً هم علاوه بر تمامی روشنایی‌ها در محصولات الکترونیکی از آی پی استفاده می‌شود. درجه‌بندی حفاظتی یا همان آی پی میزان مقاومت روشنایی را در برابر نفوذ هر نوع ذرات خارجی مثل قطرات آب گرد و غبار؛ رطوبت؛ شرجی مطلع می‌کند.

یعنی اگر شما بخواهید نسبت به حفاظت دستگاه و یا روشنایی خود در برابر اجسام خارجی مثل آب رطوبت گرد و غبار یا به طور کلی تمامی شرایط محیطی که به آن اشاره شد حفاظت کنید به درجه حفاظت آی پی نیاز خواهید داشت که معمولاً این درجه حفاظت از عدد صفر تا ۶ نشان داده می‌شود.

معمولاً اعداد نشان داده شده عدد اول میزان حفاظت در برابر ورود اجسام خارجی و گرد و غبار است و عدد دوم میزان حفاظت در برابر ورود آب و رطوبت را نشان می‌دهد.
مثلاً اگر درجه حفاظت یک روشنایی ۶۸ باشد این روشنایی می‌تواند در شرایط آب و گرد و غبار عملکرد خوبی را داشته باشد.

بخاطر همین در هر پروژه‌ای اعم از محوطه‌های پارکی؛ باغی؛ ویلایی و غیره برای استفاده از چراغ‌های پارکی؛ چراغ باغی؛ چراغ چمنی و سایر روشنایی‌ها باید درجه حفاظت آی پی بر اساس نیازسنجی‌های از پیش تعیین شده با پروژه شما مطابقت داشته باشد .

وقتی که این شناسایی دقیق انجام شود می‌توان گفت این آی پی بر اساس یک استاندارد تعیین شده است.وقتی که آی پی بر اساس استاندارد مشخص شود خیلی راحت می‌تواند در برابر شرایط مختلف مثل گرد و غبار باد باران برف رطوبت و حتی شوک الکتریکی مقاومت نشان دهد. مثلاً یک روشنایی با آی پی ۶۵ برای شرایطی با آب و رطوبت عملکرد خوب دارد.

آی‌پی ۶۸ برای شرایط آب و گرد و غبار عملکرد بهینه دارد. برای اینکه نسبت به انتخاب خود در روشنایی‌ها و بهره‌مندی از عملکرد خوب آنها اطمینان خاطر داشته باشید بهتر است حتماً با مشاورین ما در مجموعه صنایع روشنایی الین تماس بگیرید و علاوه بر مشاوره دقیق و همه جانبه از یک خرید با کیفیت بهره‌مند شوید.09129511334

کاربردهای آی پی با درجه حفاظت

کاربردهای آی پی با درجه حفاظت
کاربردهای آی پی با درجه حفاظت

پیرو ادامه بخش قبلی می‌توان برای کاربردهای آی پی با درجه حفاظت مختلف به موارد زیر اشاره کنیم. استفاده از چراغ خیابانی و چراغ پارکی در شرایط محیطی مختلف مثل برف باران گرد و غبار و رطوبت

استفاده از روشنایی‌های صنعتی و کارخانه‌ای در شرایط سخت محیطی مثل شوک الکتریکی وزن شرایط آب و هوای نامساعد

استفاده از چراغ‌های خورشیدی برای مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی نامساعد و عدم دسترسی به برق

استفاده در استخرها و آبنماها نشان دهنده میزان مقاومت در برابر آب و رطوبت

نکته:
اگر پروژه‌های شما از چراغ‌های روشنایی با درجه‌های حفاظتی مختلف استفاده شده است جهت اطمینان می‌توانید با مشاورین ما در مجموعه الین با شماره09129511334 تماس بگیرید.

 

معرفی محصول

معنی اعداد و ارقام موجود در کد آی پی محصولات

معنی اعداد و ارقام موجود در کد آی پی محصولات
معنی اعداد و ارقام موجود در کد آی پی محصولات

اعداد و ارقام معرفی آی پی معمولاً سه بخش تشکیل شده‌اند عبارتی که مربوط به توضیح درجه‌بندی آی پی است و سپس یک عدد ۲ تا سه رقمی وجود دارد که هر یک از رقم‌ها یک ویژگی را نشان می‌دهد.

رقم اول میزان محافظت محصول در برابر نفوذ گرد و غبار را نشان می‌دهد و از صفر تا ۶ می‌باشد.

 • عدد صفر یعنی فاقد هرگونه محافظت عدد ۱ محافظت در برابر جامدات با قطر بیش از ۵۰ میلی‌متر
 • عدد ۲ محافظت در برابر جامدات با قطر بیش از ۱۲ میلی‌متر
 • عدد ۳ محافظت در برابر جامدات با قطر بیش از ۲.۵ میلی‌متر
 • عدد ۴ محافظت در برابر جامدات با قطر بیشتر از یک میلی‌متر
 • عدد ۵ محافظت کافی در برابر گرد و غبار جریان الکتریکی و اجسام جامد
 • عدد ۶ محافظت کامل در برابر گرد و غبار و همچنین در برابر تماس با اجسام جامد و جریانات الکتریکی

عدد دوم آی پی یا درجه حفاظت

عدد دوم معمولا نشانگر میزان محافظت روشنایی در برابر نفوذ مایعات را نشان می‌دهد معمولاً از صفر تا ۸ می‌باشد. هرچه عدد بزرگتر باشد نشان دهنده حفاظت بیشتر در برابر مایعات است.

عدد سوم آی پی یا درجه حفاظت روشنایی

این عدد نشانگر میزان حفاظت محصول در برابر ورود ضربه می باشد. مثلاً وقتی روشنایی را در محل‌های پر ترددی نصب کنیم که باعث وارد شدن ضربه‌های متعدد باشد این رقم سوم معمولاً روی محصولات درج نمی‌شود ین روشنایی‌ها معمولاً در محوطه‌های کارگاهی باشگاهی و سالن‌های ورزشی کاربرد دارند

 • عدد صفر به معنی بدون حفاظت
 • عدد ۱ به معنی محافظت در برابر یک ضربه با قدرت 0.225 ژول
 • عدد ۲ محافظت در برابر یک ضربه با 0.375 ژول
 • عدد ۳ محافظت در برابر یک ضربه با قدرت ۰.۵ ژول
 • عدد ۴ یعنی محافظت در برابر یک ضربه با قدرت دو ژول
 • عدد ۵ به معنی محافظت در برابر یک ضربه با قدرت ۶ ژول
 • عدد ۶ به معنی محافظت در برابر یک ضربه با قدرت ۲۰ ژول

مهندس مهدی رمضانیمشاهده نوشته ها

Avatar for مهندس مهدی رمضانی

سلام . من مهندس مهدی رمضانی هستم. ما فعالیت خودمون رو در گروه صنایع روشنایی الین از سال 1389 شروع کردیم . این شرکت در زمینه تولید، فروش و عرضه انواع پایه چراغ پارکی، خیابانی، حبابی، چمنی، رفلکتوری، صنعتی و کارگاهی به همراه انرژی های خورشیدی بوده که هر بخش به صورت مجزا از تنوع خاص خود برخوردار است و در این راستا نیز محصولات SMD و LED و COB نیز در کنار مجموعه محصولات خود قرار داده است. مجموعه الین در زمینه  صادرات به کشورهای حوزه خلیج فارس،حوزه سی آی اس،آسیای شرقی،آفریقای جنوبی،ترکیه و سایر کشورها فعالیت گسترده ای دارد. برای ارتباط مستقیم با بنده جهت سفارشات عمده می توانید با شماره 09129511334 تماس حاصل فرمائید

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.