شار نوری چیست و چه مفهومی دارد؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که با دیدن کاتالوگ یک لامپ، چشمتان به کلمه شار نوری افتاده باشد و بخواهید بدانید که شار نوری چیست و چه مهفومی دارد. باید بگوییم که شار نوری معیار روشنایی منبع نور بر حسب انرژی ساطع شده است. شار نوری، بر حسب واحد SI و در لومن با واحد (lm) اندازه گیری می‌شود. شار نوری اغلب معیاری است که برای مقایسه میزان روشنایی هر لامپ مشخص می‌شود. بنابراین شار نوری به عنوان قدرت نورانی یک منبع روشنایی نیز شناخته می‌شود.

اغلب به اشتباه تصور می‌شود که شار نورانی همان شار تابشی است که این کاملاً نادرست است و این دو مفهوم از یکدیگر متمایز هستند. شار نوری اندازه گیری انرژی نور مرئی است، در حالی که شار تابشی کل انرژی الکترومغناطیسی آزاد شده توسط آن منبع نور است. کل انرژی الکترومغناطیسی شامل تمام تشعشعات مرئی و غیر مرئی است که از یک منبع ساطع می‌شود. شار نوری با گرفتن توان هر طول موج موجود در نور، حساسیت چشم انسان را تفسیر می‌کند. یک تابع نورانی نیز برای توصیف پاسخ چشم به هر طول موج استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید بیشتر با مفهوم شار نوری آشنا شوید، در ادامه با این مقاله از شرکت بازرگانی الین، همراه باشید.

با شار نوری بیشتر آشنا شوید

در پاسخ به سوال شار نوری چیست می‌توان خیلی خلاصه گفت که شار نوری یا قدرت نورانی، اندازه گیری قدرت درک شده نور است. تفاوت آن با اندازه گیری کل قدرت نور ساطع شده که «شار تابشی» نامیده می‌شود، در این است که اولی حساسیت متفاوت چشم انسان به طول موج‌های مختلف نور را در نظر می‌گیرد. به عبارت دیگر، شار تابشی (قدرت) با وزن فتومتریک است.

ارتباط لومن و قدرت نور لامپانرژی نورانی، انرژی است که به شکل نور ساطع یا منتشر می‌شود. انرژی نورانی با حاصل ضرب شار نوری و مدت آن که بر حسب لومن ساعت یا لومن ثانیه، اندازه گیری می‌شود. به عبارت دیگر، لومن نشان دهنده کل انرژی تابشی ساطع شده از یک منبع است که بر اساس ظرفیت آن برای ایجاد حس بصری بکار می‌رود.

به عبارت بهتر، شار نوری اندازه گیری مقدار کل نور مرئی ساطع شده از یک لامپ است که با شار تابشی متفاوت است. شار تابشی اندازه گیری تمام تابش الکترومغناطیسی ساطع شده (شامل مادون قرمز، فرابنفش و مرئی) است که مقدار کل نور یک منبع است، اما شار نوری مقدار نوری است که چشم انسان حس می‌کند.

لومن چیست؟

اگر می‌خواهید بدانید لومن چیست، باید بگوییم که یک واحد برای مشخص کردن میزان نوردهی یک چراغ یا منبع روشنایی است. هنگام خرید یک لامپ، خوب است بدانید که آن دقیقاً چقدر نور تولید می‌کند. این مقدار گاهی با واحد Lumen و گاهی در Lux مشخص می‌شود. اما شاید برایتان سوال باشد که این مقادیر به چه معنا هستند و چه تفاوتی با هم دارند؟

«لومن» واحد شار نور است که به عنوان شار نورانی تولید شده توسط منبع نوری تعریف می‌شود و شدت نور را در یک زاویه ساطع می‌کند. لومن در واقع همان واحد جریان نور است. مقدار لومن، کل نور ساطع شده از منبع نور را بدون توجه به جهت آن نشان می‌دهد. در لومن، راندمان اهمیت ویژه‌ای دارد، زیرا نشان می‌دهد که منبع نور چقدر کارآمد است و چه میزان انرژی توسط آن به نور تبدیل می‌شود. در چراغ‌های LED راندمان بسیار بالاتر است زیرا آن‌ها به انرژی کمتری برای تولید یک جریان لومن خاص نیاز دارند.

لومن چیست؟

لومن یک واحد استاندارد اندازه‌گیری کل مقدار نوری است که توسط منبع نور تولید می‌شود. در لامپ، مهتابی یا نوارهای LED نور کل اندازه گیری شده (لومن) ممکن است توسط مهندسان روشنایی تجاری یا صنعتی به عنوان «شار نورانی» نیز شناخته شود. لومن‌ها با نماد lm نشان داده می‌شوند و اندازه گیری مقدار کل نور مرئی به چشم انسان از یک منبع نور مثل لامپ را نشان می‌دهند. بنابراین هر چه عدد لومن بیشتر باشد، لامپ «پُر نورتر» خواهد بود.

سخن آخر

حالا که فهمیدید شار نوری چیست و با مفهوم لومن نیز آشنا شدید، توصیه می‌کنیم که حتماً هنگام خرید هر نوع محصول روشنایی به این دو گزینه توجه کنید تا میزان نور مورد نظرتان را بدست بیاورید. شما مخاطبین گرامی از طریق سایت شرکت بازرگانی الین می‌توانید، برای خرید چراغ پارکی و سایر لوازم روشنایی نظیر چراغ چمنی، چراغ حبابی، چراغ باغی و… اقدام کنید. این شرکت مفتخر به ارائه محصولات باکیفیت روشنایی و انواع چراغ است و همواره برای جلب رضایت مشتریان خود می‌کوشد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.