چراغ خیابانی چیست و چه کاربردی دارد؟

چراغ خیابانی چیست

چراغ خیابانی چیست؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که این نوع چراغ‌ها برای نورپردازی خیابان بکار می‌روند. روشنایی خیابان‌ها و معابر، چندین مزیت مهم را به همراه دارد؛ به عنوان مثال می‌توان از آن برای ارتقای امنیت در مناطق شهری، افزایش کیفیت زندگی، ایجاد روشنایی مصنوعی در ساعاتی که نور طبیعی روز وجود ندارد، استفاده کرد.

روشنایی خیابان همچنین ایمنی رانندگان، سواران و عابران پیاده را بهبود می‌بخشد. رانندگی در خارج از ساعات روز خطرناک‌تر است و جالب است بدانید که یک چهارم رانندگان، بین ساعت‌های ۷ بعد از ظهر تا ۸ صبح تردد می‌کنند. از این رو ۴۰ درصد از تصادفات رانندگی به دلیل نداشتن دید کافی و فقدان روشنایی است. عابران پیاده، دوچرخه سواران و موتور سیکلت ها نیز جزو گروه‌های آسیب پذیر در جاده‌ها هستند که برای کاهش خطر تصادفات جاده‌ای مربوط به آن‌ها در ساعات تاریکی، باید از انواع چراغ خیابانی باکیفیت و پر نور استفاده کرد.

کاربرد چراغ خیابانی چیست؟

انواع مختلفی از چراغ‌های خیابانی وجود دارند. چراغ خیابانی یک تأمین کننده روشنایی مهم است که در جاده‌ها، خیابان‌ها و میدان‌ها عمومی استفاده می‌شود. معمولاً در شب یا تاریکی این چراغ‌ها کاربرد خوبی دارند، زیرا با شدت نوری که از آن برخوردارند، اطراف خود را تا چندین متر روشن و قابل مشاهده می‌کنند. به طور کلی می‌توان گفت که استفاده از چراغ خیابانی کاربرد و مزایای زیر را شامل می‌شود:

کاهش جرم و جنایت

افرادی که در شیفت‌های شب کار می‌کنند، دانشجویانی که تا دیروقت در دانشگاه هستند، عابرانی که شب‌ها به خانه بازمی‌گردند، همگی در معرض خطر جنایت و خشونت هستند. در حالی که اقدامات زیادی برای اطمینان از ایمنی عابران پیاده انجام شده است، اگر روشنایی کافی نباشد، کاملاً طبیعی است که مردم احساس ناامنی کنند. مناطقی که به خوبی توسط چراغ‌های خیابانی روشن می‌شوند، احتمال وقوع جرم و جنایت کمتری دارند.

کاهش خطر تصادفات و صدمات

افزایش ایمنی یکی از اصلی‌ترین مزایای ایجاد و حتی افزایش سطح روشنایی در خیابان است. با روشن کردن جاده‌ها، پارک‌ها و سایر فضاهای عمومی، می‌توانیم خطر تصادفات و صدمات رانندگی را کاهش می‌دهیم. روشنایی به ویژه برای رانندگی در شب بسیار مهم است. چه در بزرگراه رانندگی کنید و چه در مناطق مسکونی، نور کافی دید شما را بهبود می‌بخشد و خطر تصادفات را به حداقل می‌رساند.

انواع چراغ خیابانی

افزایش زیبایی و جذابیت شهر

هنگام برنامه‌ریزی و توسعه شهری، نورپردازی گزینه مهمی برای ارائه یک پلن موفق است. نورپردازی خوب طراحی زیبایی را ایجاد می‌کند و می‌توان این کار را به وسیله چراغ خیابانی انجام داد. با این چراغ‌ها می‌توان پیاده‌روها، تفرجگاه‌ها، اطراف دریاچه‌ها و سایر فضاهای موجود را جذاب و زیبا کرد. از طرفی نورپردازی خیابان باعث می‌شود که بازارهای شبانه، مغازه‌ها و دستفروش‌های خیابانی، بتوانند کالاهای خود را به فروش برسانند و روشنایی به کسب و کار آن‌ها کمک می‌کند.

انواع چراغ خیابانی

همانطور که گفتیم، چراغ خیابانی از هر نوعی که باشد، معابر، پارکینگ‌ها، پیاده‌روها و سایر مکان‌های عمومی را روشن می‌کنند، اما گذشته از ماهیت و کاربرد، خوب است کمی با انواع چراغ‌های خیابانی نیز آشنا شوید و نمونه‌های موجود را بشناسید. انواع چراغ خیابانی به شرح زیر است:

چراخ خیابانی ال ای دی

چراغ خیابانی LED نوعی از چراغ‌های خیابانی با نور چشمگیر هستند که با کمک دیودهای ساطع‌کننده نور، روشنایی لازم را ایجاد می‌کنند. طول عمر آن‌ها با توجه به میزان نوری که منتشر می‌کنند، سنجیده می‌شود و محبوبیت اصلی این چراغ‌ها از آن جهت است که به راحتی نمی‌سوزند.

چراغ‌های خیابانی SMD

این نوع چراغ دارای مصرف برق کمتری نسبت به انواع چراغ‌های خیابانی قدیمی است. به همین خاطر بهترین جایگزین برای چراغ‌های پرمصرف محسوب شده و از مزایای این مدل، می‌توان به داشتن چیپ‌های باکیفیت‌ و قدرت نوردهی بالا اشاره کرد.

چراغ‌های خیابانی COB

در میان چراغ‌های خیابانی، چراغ خیابانی COB دارای نور متمرکزتری نسبت به سایرین هستند. این امر به خاطر عدم وجود رفلکتور یخی در لنزهای آن است که به کاهش وضوح نور LED و ایجاد نور شفاف‌تر و تمیزتر این چراغ‌ها کمک می‌کند. این چراغ‌ها لنزهای روشنی دارند و به همین خاطر نور آن‌ها بیشتر نفوذ می‌کند.

بهتر است بدانید که صنایع بازرگانی و روشنایی الین، مدل‌های مختلفی از انواع چراغ خیابانی LED و معمولی را تولید و عرضه می‌کند. این محصولات با در نظر گرفتن مقاومت بالا در برابر انواع شرایط آب و هوایی مختلف و ویژگی‌هایی از جمله کیفیت بالا و میزان قابل قبولی از تابش نور ساخته شده‌اند. برای اطلاع از قیمت چراغ خیابانی می‌توانید بر روی لینک کلیک کرده و با کارشناسان این شرکت تماس بگیرید و به راحتی سفارش خود را از ثبت کنید.

مشخصات فنی چراغ خیابانی

توان یا مصرف برق لامپ: این گزینه می‌تواند عامل مهمی برای کاهش کل هزینه‌های انرژی باشد.

روشنایی: روشنایی در واقع میزان نوری است که لامپ قادر به انتشار آن است.

ولتاژ منبع تغذیه: ولتاژ منبع تغذیه، توانی است که برای تأمین برق به لامپ عرضه می‌شود. بنابراین مهم است ولتاژی را انتخاب کنید که از قبل با زیرساخت فعلی شما سازگار باشد.

دمای عملیاتی: دمایی است که لامپ برای عملکرد مناسب با آن طراحی شده است. این مشخصه به ویژه برای لامپ‌های فضای باز مهم است.

مشخصات چراغ خیابانی

انتخاب بهترین چراغ خیابانی

اگر به دنبال خرید چراغ خیابانی عالی و با کیفیت هستید، باید حتماً خصوصیات فنی و جنبه‌های ایمنی، زیبایی شناختی و کارایی آن را در نظر بگیرید. همچنین باید ببینید که چراغ خیابانی مورد نظر شما چه نوع استانداردی دارد یا اینکه بسته به محلی که از آن استفاده می‌کنید، شدت نور آن مناسب باشد. توجه داشته باشید که چراغ‌های خیابانی انواع مختلفی دارند و دارای پایه لوله‌ای یا چند وجهی هستند. از این رو بررسی ارتفاع پایه، شرایط آب و هوایی منطقه، نوع پوشش و وزن سازه و قطر ورقه نیز اهمیت دارد. پیشنهاد میکنیم مقاله دیگر مجموعه الین را با موضوع راهنمای خرید چراغ خیابانی مطالعه کنید تا در هنگام خرید بهترین محصول با ویژگی های مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.